Svijet

Korak ka rješenju krize: Španci izlaze na birališta

Korak ka rješenju krize: Španci izlaze na birališta
Foto: Tanjug/AP | Korak ka rješenju krize: Španci izlaze na birališta

MADRID - U Španiji se danas održavaju parlamentarni izbori, ali je neizvjesno da li će rezultati biti takvi da mogu donijeti rješenje političke krize.

Ovo će biti četvrti izbori, a drugi parlamentarni za četiri godine.

Kako ocjenjuje evropski portal "Politiko", nakon izbora postoji mogućnost da se premijer Pedro Sančes i njegova Socijalistička partija suoče sa još većim izazovima nego sada.

Predizborne ankete govore da će Socijalistička partija ponovo odnijeti pobjedu, ali sa manje ili istim brojem poslaničkih mjesta u parlamentu, odnosno sa oko 120 od 350, tako da neće imati većinu, prenosi Rojters.

Sančes se zbog toga suočava sa istim problemom, da uvjeri druge partije da ga podrže na funkciji premijera, što mu ranije nije polazilo za rukom.

Šta je prethodilo četvrtim izborima?

Februara ove godine, premijer Španije Pedro Sančes raspisao je prevremene izbore, pošto prijedlog ovogodišnjeg budžeta nije usvojen u parlamentu.

Izbori su održani 28. aprila.

Bili su to treći izbori u Španiji za manje od četiri godine, a mediji su pisali da su to najneizvjesniji izbori nakon smrti Franciska Franka.

Ipak, u septembru je odlučeno da Španija ponovo mora na izbore jer Sančes nije uspeo da obezbijedi dovoljnu podršku i bude potvrđen na funkciji premijera

"Nemoguće je ispuniti mandat koji nam je povjerio španski narod 28. aprila", rekao je on, dodajući da su to onemogućile opozicione partije.

"U Kongresu ne postoji većina koja garantuje formiranje vlade, što čini nužnim ponavljanje izbora 10. novembra", dodao je tada Sančes.

Španskom političkom scenom dominiraju socijalisti i konzervativna Narodna partija (PP), ali su u proteklih nekoliko godina podeljeni zbog finansijske krize i porasti popularnosti partije krajnje ljevice Podemos i desničarske Siudadanos.

Stranka krajnje desnice Voks prvi put ušla u nacionalni parlament na posljednjim izborima održanim u aprilu.

Dodatne probleme izaziva i inicijativa Katalonije za nezavisnost.

Upravo 10. novembra 2014. godine, ukupno 80,7 odsto, ili 1,6 miliona Katalonaca izjasnilo se za nezavisnost španske pokrajine na neobavezujućem glasanju održanom uprkos protivljenju vlasti u Madridu.

Prošlog mjeseca došlo je do velikih demontracija i sukoba u Barseloni nakon što je Vrhovni sud Španije osudio devet katalonskih separatista na kaznu zatvora od 9 do 13 godina zbog njihove uloge u neuspelom proglašavanju nezavisnosti 2017.

Demonstracije na ulicama Barselone trajale su nedjeljama.

Pedro Sančes ima vrlo oštar stav prema pokretu za otcjepljenje Katalonije.

Lider španskog regiona Katalonije Kuim Tora pozvao je tokom zasjedanja u regionalnom parlamentu u oktobru na novi referendum kojim bi se utvrdio status Katalonije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije