Svijet

NATO priznao ubistvo civila

NATO priznao ubistvo civila
NATO priznao ubistvo civila
Agencije

KABUL - Snage NATO-a u Avganistanu priznale su grešku zbog koje je u sklopu velike ofanzive pod nazivom "Moštarak" poginulo 12 civila.

Dvije bombe, namijenjene talibanskim pobunjenicima, pogodile su porodičnu kuću u području Nad Ali, 300 metara od planirane mete, navodi se u objavi zajedničke komande NATO-a u Avganistanu.

To je jedna od neželjenih posljedica "Moštaraka", čiji je cilj da se konačno poraze talibani u provinciji Helmand na jugu zemlje, zbačeni s vlasti invazijom na tu zemlju 2001. godine.

Portparol snaga SAD je juče izjavio da američki vojnici koji učestvuju u ofanzivi stalno nepreduju, iako im probleme pravi razorena putna mreža. Ofanziva predstavlja vrlo važnu provjeru mogućnosti savezničkih snaga u trenutku kada se očekuje da SAD, na osnovu plana predsjednika Baraka Obame, u Avganistan upute još oko 30.000 vojnika u cilju razbijanja talibanskih uporišta prije povlačenja saveznika, planiranog za 2011. godinu.

"Ostvarujemo stalan napredak", izjavio je portparol američkih snaga Abraham Sipe, navodeći da talibani na pojedinim lokacijama "pružaju vrlo jak otpor".

Portparol provincije Helmand Davud Ahmadi je saopštio da je u noći između nedjelje i ponedjeljka ubijeno dvanaest talibana.

Ofanziva NATO-a počela je prije tri dana, helikopterskim desantom, poslije čega su uključeni tenkovi i pješadija. Angažovano je oko 15.000 vojnika, od kojih su više od polovine pripadnici avganistanske armije, koja je dugo pripremana za ovakvu operaciju.

General avganistanske vojske Gulam Mahaudin Gori izjavio je da talibani žestoko brane Mardžah, ali i da su pretrpjeli velike gubitke.

Najčitanije