KUNOVICE - U pucnjavi u fabrici aviona u mjestu Kunovice, na jugoistoku Češke, danas su poginula tri lica među kojima i napadač, saopštila je lokalna policija.
"U pucnjavi su poginula tri lica. Jedan od poginulih je i napadač", izjavila Jana Bartikova, portparol policije, precizirajući da je napadač izršio samoubistvo.
Portparol spasilačke službe Petr Olsan izjavio je za češku televiziju da je jedna žena lakše povrijeđena i da je hospitalizovana.
On je dodao da nema informacija o ostalim povrijeđenima.
Prema prethodnim informacijama, bilo je petoro povrijeđenih.
Među ranjenima se nalazi i Ilona Plškova, direktorica kompanije.
Do incidenta je došlo kada je napadač, za kojeg se sumnja da je brat Pavla Muselija, jednog od najmoćnijih ljudi u Češkoj i bivšeg šefa kompanije, ušao u zgradu tvornice aviona Aircraft Industries te počeo pucati.
Svjedoci su naveli kako se napadač zabarikadirao u zgradi gdje je držao taoce.
- Krenuli smo na ručak i vidjeli policiju svuda oko nas. Mislili smo da je vježba. No tada su nam rekli što se događa. Sklonili smo se u obližnje zgrade. Nismo se smjeli približavati prozorima - rekao je jedan od svjedoka.
Policija i specijalci okružili su zgradu, a sve je iz vazduha kontrolisao policijski helikopter. Ostali radnici tvornice bili su evakuisani.
Incident se dogodio u fabrici kompanije Erkraft industri", čiji je vlasnik ruska kompanija Uralskaja Gorno-Metalurgičeskaja, koja proizvodi transportne avione L410.
Za sada nisu poznati motivi ovog napada.