JERUSALIM - Ortodoksno jevrejsko naselje Istočnog Jerusalima "puca po šavovima" od improviziranih koliba, šupa i drugih ad hoc "sklepanih" nastambi, a njihov broj raste iz sedmice u sedmicu, prenosi The New York Times.
-Po prenapučenosti Istočni Jerusalim nije toliko drugačiji od Nju Delhija ili od Mumbaija - rekao je Ezra Berger, čelnik Vijeća okruga Ramat Shlomo.
-To je bure baruta u susjedstvu, sociološka tempirana bomba, ali i bomba po pitanju zdravstvenih rizika - upozorava Berger.
Kvart je izgrađen prije 20 godina, nakon što je Izrael u Trećem arapsko-izraelskome ratu oduzeo dio teritorija Jordanu, još 1967. godine. Otad je kvart postao područje simboličkoga sukoba Jevreja i Palestinaca, ali i Izraela, Vašionigtona i ostatka svijeta.
Nakon što je u ponedjeljak izraelski odbor odobrio izgradnju 500 novih stanova u Ramat Shlomou, SAD je osudio takvu odluku.
-Bilo bi to neprimjereno u ovako osjetljivim uslovima, naročito nakon što je SAD prošle sedmice jasno izrazio da ne odobrava ikakav vid izgradnje na području Novoga Jerusalima - istaknuo je Edgar Vaskez, portparol Stejt Departmenta.
-Nastavljamo dijalog s Izraelom kako bismo upozorili da se američka pozicija sastoji u tome da se gradnja na prostoru istočnoga Jerusalema odbacuje kao nelegitimna. Protivimo se potezima izraelske vlade koji bi uticali na budućnost slike Jerusalema - dodao je on, prenosi Index.hr.