BEČ - Desničarska Austrijska stranka slobode (FPÖ) poziva na trenutni prekid sve pomoći iz Austrije Ukrajini, žaleći se da se zemlja "odavno pretvorila u bezdan" za austrijske milijarde.
Juče je glavni sekretar FPÖ-a Mihael Šnedlic rekao: "Nijedan evro više ne smije teći. Dok lokalne porodice moraju paziti na svaki peni, stariji građani se bore za kupovinu hrane u socijalnim supermarketima, a zdravstveni sistem stenje pod pritiskom, takozvana ministarka vanjskih poslova Meinl-Reisinger poklanja naš poreski novac zemlji koja je poznata po svojoj korupciji kao nijedna druga."
Nastavio je:
"Ovo je neviđena politička uvreda za naše vlastito stanovništvo."
Dodao je:
"Neprihvatljivo je da se Austrijanci iscrpljuju kako bi finansirali strani sistem u kojem sredstva nestaju u korumpirane kanale. Nema interesa za mir... i nema mjesta u vladi za političare koji jasno vide svoju odanost više u Kijevu nego u Beču!"
Šnedlic je još rekao:
"Oni koji zaboravljaju vlastiti narod nemaju mjesta u politici. FPÖ jasno kaže: Milijarde neutralnih Austrijanaca pripadaju Austrijancima - a ne nekom ratobornom predsjedniku ili sumnjivoj mreži u Ukrajini", zaključio je Šnedlic.
Njegovi komentari uslijedili su nakon objave austrijske liberalne ministarke vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger 22. januara da njeno ministarstvo povećava humanitarnu pomoć Ukrajini za tri miliona evra iz austrijskog Fonda za inostrane katastrofe, pri čemu će se po milion evra isplatiti Međunarodnom Crvenom krstu (ICRC), UNICEF-u i UNHCR-u, prenosi "BrusselsSignal".