Svijet

Nju Delhi u mraku

Nju Delhi u mraku
Nju Delhi u mraku
Beta-AP

NJU DELHI - Osam saveznih država na sjeveru Indije, uključujući Nju Delhi, od jutros je bez struje usljed kolapsa električne mreže, a procjenjuje se da će za popravku biti potrebno i do 12 sati.

Struja je nestala u 2.30 po lokalnom vremenu. Cijeli glavni grad je u mraku, mnogi ljudi su se probudili i izašli na ulice po nesnosnoj žegi, a metro je prestao da radi.

Vozovi su stali u svih osam saveznih država.

Bolnice i hitne službe napajaju se iz generatora koji rade na dizel.

Avinaš Avasti, predsjedavajući korporacije za elektrosnabdijevanje u državi Utar Pradeš, rekao je da je do kolapsa mreže po svoj prilici došlo zato što su neke države "povukle" više struje nego što je dozvoljeno - usljed pojačane tražnje u vrelim ljetnim mjesecima.

Prema Avastijevim rečima, ovo je najgori nestanak struje u posljednjih 11 godina, i biće potrebno do 12 sati da se snabdijevanje uspostavi u potpunosti.

Struja često nestaje u mnogim indijskim gradovima zbog nestašica i neadekvatne električne mreže.

Prije dvije sedmice, kada je nestalo struje u predgrađu Delhija, Gurgaonu, mnogi građani su izašli na ulice, blokirali saobraćaj i sukobili sa sa policijom.

U nekim kvartovima električne energije nije bilo više od 24 sata.

Gubici u prenosu i distribuciji struje u pojedinim saveznim državama Indije iznose i do 50 odsto, a razlog su krađa i "gledanje kroz prste" onima koji to rade. 

Najčitanije