Svijet

Njujorška policija izbacuje demonstrante iz parka Zukoti

Njujorška policija izbacuje demonstrante iz parka Zukoti
Njujorška policija izbacuje demonstrante iz parka Zukoti
Srna

NjUJORK - Njujorška policija počela je sa izbacivanjem demonstranata iz pokreta "Okupirajte Volstrit" iz parka Zukoti.

Iz kancelarije gradonačelnika Njujorka Majkla Blumberga navodi se da "demonstranti treba privremeno da napuste park i uklone šatore", ali da se mogu vratiti nakon čišćenja parka.

Demonstranti su uspostavili kamp u parku 17. septembra kao znak protesta protiv finansijskog sistem za koji smatraju da ide na ruku korporacijama i bogatijima i od tada su inspirisali pokretanje sličnih demonstracija širom svijeta.     

Američka policija je nešto ranije zatvorila kamp tog pokreta u Ouklendu u Kaliforniji, pri čemu su uhapšene 33 osobe.

Njujorške vlasti suočene su sa pritiskom lokalnih kompanija da zatvore kamp demonstranata, koji su za 17. novembar najavili proslavu dva mjeseca od početka protesta.

Demonstranti iz pokreta "Okupirajmo Volstrit" nešto ranije su izrazili nadu da će 17. novembra spriječiti rad berze na Volstritu održavanjem uličnog karnevala u znak obilježavanja dva mjeseca od početka njihove kampanje protiv ekonomske nejednakosti.

Zatvaranje kampa u Portlandu u Oregonu okončano je tako što je policija u opremi za suzbijanje nereda uhapsila 50 ljudi.

Najčitanije