ŽENEVA - Samoproklamovani švajcarski akupunkturolog, koji nije HIV pozitivan, optužen je danas da je namjerno zarazio 16 ljudi HIV-om, virusom koji izaziva sidu.
Regionalni sud u Bern-Mitelandu optužio je neimenovanog muškarca za namjerno širenje bolesti i izazivanje ozbiljnih tjelesnih povreda, što su prestupi za koje je zaprijećena maksimalna kazna od pet do 10 godina, saopšteno je iz kancelarije regionalnog tužilaštva u Bernu.
U saopštenju se dodaje da je većina žrtava pohađala muzičku školu koju je taj muškarac vodio.
Prema riječima portparola tužilaštva, taj muškarac se neovlašćeno bavio akupunkturom, kako se vjeruje, između 2001. i 2005, putem koje je inficirao neke od žrtava.
Policijski istražitelji zaključili su da je samozvani akupunkturolog koristio najrazličitije izgovore da bi bockao žrtve, a ostalo je nejasno koje objekte je koristio.
Istražitelji su utvrdili i da je taj muškarac žrtvama davao napitak od koga bi zaspali, nakon čega bi ih zarazio.
"Okrivljeni negira sve navode protiv sebe", navodi se u saopštenju tužilaštva.
Slučaj je izašao na svjetlo dana pošto je bolnica u Bernu sprovela vlastitu istragu u vezi sa navodima ljudi koji su tvrdili da ih je pomenuti akupunkturolog zarazio HIV-om.
Policijska istraga je pokrenuta pošto je jedna od žrtava 2005. uložila krivičnu prijavu, a bile su potrebne godine da bi bila okončana zbog šarolikih teškoća - od genetskih testova za identifikaciju žrtava do zaštite njihove privatnosti, naveli su tužioci.