BEOGRAD - U MOL-u je sve u redu i kompanija nije suočena sa izazovima koje ne bi mogla riješiti, izjavio je danas predsjednik uprave Žolt Hernadi, dok je mađarski premijer Viktor Orban poručio da će vlada zaštititi tu kompaniju, ukoliko to bude potrebno.
Kako prenosi regionalni poslovni portal Seebiz, Orban i Hernadi zajedno su položili kamen temeljac za novu fabriku butadiena MOL-ovog petrohemijskog ogranka TVK u gradu Tisaujvarošu, na sjeveroistoku Mađarske.
Predsjednik Uprave MOL-a podsjetio je tom prilikom da je butadien važna sirovina za proizvodnju guma, u čemu je Mađarska već vrlo snažna, a nova će investicija dodatno smanjiti njenu zavisnost od uvoza.
Istovremeno je istakao da je u MOL-u "sve u redu, iako ima zadataka koje treba riješiti", dodavši da to nije ništa novo za kompaniju i da to trenutno nisu izazovi koje ne bi mogli riješiti.
Premijer Orban potvrdio je da je MOL "perjanica nacionalne industrije".
"Ponosni smo na njega, jako ga cijenimo i po potrebi ćemo ga zaštititi", citira agencija MTI Orbanove riječi.
Aktuelna investicija "svjetske klase", vrijedna 30 milijardi forinti, zaštitiće i ojačati poziciju Mađarske u regionu na duže vrijeme, dodao je mađarski premijer.
On napominje da bi kroz tu investiciju MOL uskoro mogao postati partner proizvođačima automobilskih guma u Mađarskoj, kao i da će nova fabrika butadiena povećati dobit TVK-a i MOL-a za više milijardi forinti i stvoriti nova radna mjesta.
Podsjetivši da je država vlasnik najvećeg pojedinačnog udjela u MOL-u, Orban je istakao da taj udio ne predstavlja samo privredni, nego i nacionalni interes.
Kroz državni udio mađarski su građani vlasnici MOL-a, a posao je vlade da štiti njihove interese, poručio je Orban.
"Ako bilo ko dovede u pitanje integritet MOL-ovih zaposlenika, mi ćemo na to uvijek odgovoriti. Ali, ko god sklopi savez s MOL-om, sklapa jak strateški savez i sa mađarskim narodom", naglasio je premijer.
MOL-ov petrohemijski ogranak TVK u izgradnju nove fabrike planira da uloži 35 milijardi forinti (160,4 miliona dolara), što je u sastavu MOL-ovog plana da u naredne tri godine u Mađarskoj, kao matičnoj zemlji, uloži 300 milijardi forinti.
Nova fabrika, godišnjeg proizvodnog kapaciteta 130.000 tona, počeće sa radom u drugom tromjesečju 2015. godine.