VATIKAN - Papa Benedikt XVI pozvao je danas posustale i ravnodušne rimokatolike da se vrate Crkvi i zaustave napredovanje "duhovnog pustošenja".
Papa je ovaj poziv uputio na misi pred desecima hiljada ljudi na Trgu sv. Petra povodom 50. godišnjice otvaranja Drugog vatikanskog sabora, jednog od ključnih događaja u 2.000 godina dugoj istoriji Katoličke crkve.
"Posljednjih decenija dešava se duhovno pustošenje. Vidimo to svuda oko nas. Praznina se širi", rekao je Sveti otac, otvarajući "Godinu vjere" koja se obilježava u cijelom svijetu, prenio je Reuters.
Misi su prisustovale stotine rimokatoličkih biskupa i predstavnika drugih hrišćanskih crkava, kao što je kanterburški nadbiskup Rovan Vilijams.
Biskupi su se okupili u Rimu na sinodi u Vatikanu koja ima za cilj donijeti strategiju kako posustale katolike vratiti vjeri.
Vatikan je ove napore nazvao "novom evangelizacijom" razvijenog svijeta i pozvao katolike, posebno one koji su napustili Crkvu, da se duboko preispitaju i ponovo ožive veze s Bogom.
Lokalne katoličke župe širom svijeta održaće događaje poput biblijskih studija, posebnih misa, služenja u događajima u zajednici i grupnih rasprava o sakramentima.
Papa je pozvao katolike da iskoriste ove mogućnosti kako bi otkrili "želju za Bogom, krajnji smisao života".