KABUL - Raseljeni Avganistanci koji su utočište našli u improvizovanom kampu u središtu Kabula ove su se sedmice prvi put mogli vratiti u pokrajinu Kunduz na sjeveru zemlje, iz koje su pobjegli u avgustu pred napredovanjem talibana.
Gradski park je postao logor za izbjeglice
Gradski park Shahr-e-Naw pretvorio se u izbjeglički logor na otvorenom u kojem ljudi spavaju ili u šatorima ili na goloj zemlji, u groznim higijenskim uslovima. Njemačka nevladina organizacija unajmila je desetak autobusa kako bi evakuisala 1068 porodica i vratila ih u Kunduz.
"Imamo program povratka. Porodicama ćemo takođe dati po 10.000 avgana (oko 100 eura) kako bi mogli kupiti hranu", kazala je Rafiullah Zaha iz humanitarne organizacije.
Prema podacima UN-ovog Ureda za koordinaciju humanitarnih poslova, ove je godine svoje domove moralo napustiti više od 634.800 Avganistanaca. Krajem 2020. diljem zemlje već je bilo raseljeno oko 2.9 miliona Avganistanaca.
(Index)