PARIZ - Svi evropski lideri koji su prisutni danas u Kijevu podržali su ideju da se smjesta da Ukrajini status kandidata za članstvo u EU, izjavio je predsjednik Francuske Emanuel Makron.
On je komentar iznio na konferenciji za novinare nakon sastanka sa ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim u Kijevu, zajedno sa njemačkim kancelarom Olafom Šolcom, premijerom Italije Mariom Dragijem i predsjednikom Rumunije Klausom Johanisom.
"Sva četvorica podržavamo neposredan status kandidata za EU", rekao je Makron.
Makron je dodao da će Francuska ubrzati isporuku oružja Ukrajini, koja je u ratu sa Rusijom.
Zelenski je rekao da je odluka o kandidatskom statusu njegovoj zemlji i podrška za to lidera s kojima je razgovarao velika pozitivna promjena i izrazio je zahvalnost da je do toga došlo.
"Znam da to zavisi od zajedničke pozicije EU, ali danas sam veoma sretan da je naša zemlja ta koja je dobila podršku ovih lidera koji su nam danas došli. To je samo po sebi istorijska odluka", rekao je on.