LONDON - U britanskom Kraljevskom sudu Oksford juče je počelo suđenje Majlsu Kuperu (27), školskom čuvaru, koji je optužen da je poslao sedam pisama bombi na adrese nekoliko kompanija, uključujući tri forenzičke laboratorije i zaštitarsku kompaniju.
Majls Kuper je uhapšen početkom godine, a policija je u njegovoj spavaćoj sobi pronašla pravu malu tvornicu za pravljenje eksploziva.
Štaviše, na licu mjesta su pronađena još tri pisma koja je tek trebalo da pošalje.
Kuper, nastanjen u Kembridžu, priznao je da je posalo pisma bombe, tj. pisma sa eksplozivom, koji se uglavnom koristi u pirotehničke svrhe, a u kovertama su pored eksploziva bili i ekseri kao i komadi razbijenog stakla, koji bi se raspršili prilikom eksplozije.
Na pitanje zašto je to učinio, on je odgovorio da je to `zbog društva koje je postalo suviše oholo i nametljivo`. Ipak, i pored priznanja da je poslao pisma bombe, on je odbacio optužbe da je tim eksplozivom želio da povrijedi ljude.
Tužilac Džon Prajs je rekao da su ova pisma izazvala opštu paniku u britanskoj javnosti kada su se pojavila u januaru i februaru ove godine. Inače, prvo pismo bombu je otvorila recepcionarka forenzičke laboratorije `Orkid Selmark` u Oksfordšajeru, 18. januara.
Pismo je bilo adresirano na supervizora `Orkid Selmarka`, a adresa pošiljaoca je bila `doktor Beri Horn, RIP (rest in pis - počiva u miru)
`Beri Horn je bio poznati borac za prava životinja koji se ubio prije nekoliko godina poslije višednevnog štrajka glađu, za vrijeme odsluženja zatvorske kazne`, rekao je tužilac Prajs na suđenju.
Na koverti je stajalo i ALF, skraćenica za `Front za oslobođenje životinja`.
Istog, dana, slična koverta je došla i u LGC forenzičku laboratoriju kao i u Forenzičku naučnu službu u Birmingemu. Suđenje se nastavlja i danas.