VARŠAVA – Poglavari Ruske pravoslavne i Poljske katoličke crkve potpisali su danas zajednički apel pozivajući narode svojih država na pomirenje.
Obje crkve su potpisivanje tog dokumenta u Varšavi ocijenile kao istorijski čin pomirenja. Dokument su potpisali patrijarh moskovski i cijele Rusije Kiril i poljski nadbiskup Jožef Mihalik.
Dvije crkve su u sporu već vijekovima i njihove odnose i danas obilježava nepovjerenje, podsjeća AP.
“Apelujemo na naše vjernike da zatraže oprost za sva loša djela, nepravdu i svako zlo koje su počinili jedni protiv drugih. Uvjereni smo da je ovo prvi i najvažniji korak ka obnovi uzajamnog povjerenja, što je neophodan element jedne trajne zajednice i punog pomirenja među narodima", navodi se u dokumentu.
Dokument je potpisan na ceremoniji u kraljevskom zamku u Varšavi.
U dokumentu se pominju "otvoreno neprijateljstvo, čak i sukobi među našim narodima u prošlosti" i poziva na "bratski dijalog" u svim sferama života.
Izvori zategnutih odnosa su mnogi, uključujući nezadovoljstvo Varšave kontrolom Moskve nad Poljskom tokom komunizma, činjenicom da Poljska odbacuje ruski uticaj i da se pridružila NATO-u.
Stariji Poljaci još govore sa gorčinom da im je Moskva "zabila nož u leđa" kada su trupe ruske Crvene armije napale sa istoka 17. septembra 1939. godine, manje od tri sedmice nakon što su njemačke snage napale Poljsku sa zapada čime je i počeo Drugi svjetski rat.