BEOGRAD - U Italiji je preminuo zastavnik Marko Dijana (50), nekadašnji pripadnik NATO snaga koji je boravio u misiji na Kosovu.
Dijana je bio simbol borbe za istinu o posljedicama koje ostavlja osiromašeni uranijum, podsjećaju "Novosti" i navode da se on dugo zalagao za vojnike koje je država zaboravila, a koji su bili na službi van zemlje.
Pogotovo se borio za one koji su oboljeli u posljednjih 20 godina, u oko 8.000 raznih misija, i onih 400 preminulih sa više ratnih terena, ponajviše u Somaliji i na Kosovu.
Tako se godinama borio na dva fronta, protiv tumora limfnog sistema dijagnostikovanog po povratku sa Kosova i protiv države kojoj je služio, a od koje se osjećao potpuno napuštenim.
Specijalizovan u oblasti raketne tehnike, veoma cijenjen oficir i po priznanjima, dobio je penziju prve kategorije i priznata mu je odšteta, ali uskraćena nadoknada za skupe lijekove i liječenje. Da bi se liječio bio je prinuđen da proda svoju kuću na Sardiniji 2013. godine.
Na izmaku snage, obolio, na svom Facebook profilu objavio je video u kojem je govorio da su ga vojne i civilne ustanove Italije napustile.