TEHERAN - Jedan osuđenik na smrt u Iranu čeka da bude obješen drugi put nakon što se oporavi od prve egzekucije, koju je čudom preživio.
Iranac Alireza M. "pogubljen" je u iranskom zatvoru pošto je osuđen na smrt zbog trgovine drogom, ali je nekim čudom preživio izvršenje kazne.
Alirezu (37) su "pogubile" prošle srijede iranske vlasti u zatvoru Bodžnurd. On je poslije 12 minuta proglašen mrtvim i prenijet u zatvorsku mrtvačnicu.
Međutim, kada je njegova porodica sljedećeg dana došla da preuzme tijelo, ustanovila je da Alireza još diše i prenijela ga u bolnicu.
Jedan od članova njegove familije potvrdio je za iranske državne medije da je, kada je čula da je smrtna kazna izvršena, porodica došla po Alirezino tijelo, kako bi ga pripremila za sahranu.
Ispostavilo se, međutim, da je "pogubljeni" živ, što je jako obradovalo njegove dvije kćerke, rekao je Alirezin rođak.
Osuđenik se sada nalazi u bolnici, pod oružanom stražom, čekajući da se oporavi, kako bi ga ponovo objesili, preneo je "Dejli mejl".
"Presuda je smrtna kazna i ona će biti izvršena čim se čovjek oporavi", rekao je za državne medije zvaničnik tužilaštva.
Najmanje 200 ljudi pogubljeno je u Iranu od kada je, u junu, novi predsjednik Hasan Rohani došao na vlast.
U toj zemlji, oko 560 ljudi bude pogubljeno svake godine.
Iran, takođe, ima najvišu stopu pogubljenja po glavi stanovnika. U toj zemlji svake godine bude pogubljeno više ljudi negi i u jednoj drugoj, osim Kine.