Svijet

Prioritet integracija zapadnog Balkana

Prioritet integracija zapadnog Balkana
Prioritet integracija zapadnog Balkana
Agencije

EU, PRAG - Njemačka kancelarka Angela Merkel i češki premijer Mirek Topolanek složili su se juče da jedan od glavnih ciljeva češkog predsjedavanja EU mora da bude ubrzavanje integracije zapadnog Balkana u Uniju.

Češka preuzima predsjedavanje Evropskom unijom od Francuske 1. januara 2009. godine.

Merkelova je apelovala na Češku da ratifikuje Lisabonski sporazum, koji je trenutno na procjeni kod Ustavnog suda Češke.

"Nadam se da će kada počne češko predsjedavanje proces ratifikacije već biti zaključen, kako bismo mogli da razgovaramo sa kolegama u Irskoj da okončamo ratifikaciju i tamo", kazala je ona.

Premijer Topolanek je izjavio da češko predsjedavanje EU može da ugrozi katastrofalni poraz njegove Građanske demokratske stranke na regionalnim izborima proteklog vikenda.

"Upozorili su me da je većina mojih kolega, premijera (zemalja članica EU), platila cijenu za predsjedavanje EU kasnijim porazom na izborima. Meni se, na sreću, taj izborni poraz desio prije predsjedavanja, tako da sam već to odradio i ne moram da strepim za kasnije", našalio se Topolanek. Opoziciona češka Socijaldemokratska stranka, koja je na izborima trijumfovala i osvojila svih 69 regiona u kojima se glasalo, sada glasno zahtijeva da Vlada podnese ostavku, a da zemlju u vrijeme predsjedavanja EU povede činovnička vlada.

U srijedu, 22. oktobra, Poslanički dom češkog parlamenta glasaće o povjerenju Vladi, koja u Donjem domu ima tek tijesnu većinu klimavih glasova nekoliko prebjega iz opozicione ljevice.

Najčitanije