OSLO - Ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za mir je Narges Mohamadi, saopštio je komitet u Oslu.
Nagradu je, kako se navodi u obrazloženju, Narges Mohamadi dobila zbog svoje borbe protiv represije nad ženama u Iranu i borbe za promovisanje ljudskih prava i slobode za sve.
Mohamadi je jedna od vodeći aktivistkinja za ljudska prava u Iranu koja se bori za prava žena i ukidanje zatvorske kazne.
Trenutno služi zatvorsku kaznu u Teheranu.
Imena više od 350 nominovanih su držana u strogoj tajnosti do objavljivanja dobitnika.
Da podsjetimo, prošle godine su prestižnu nagradu dobili Aleš Beljacki, aktivista iz Bjelorusije, i ruska Organizacija za ljudska prava Memorijal i ukrajinska organizacija za ljudska prava Centar za građanske slobode.