LONDON - Američki zvaničnici izjavili su danas da je masivna bomba, takozvani razarač bunkera, težak skoro 14 tona, spremna za upotrebu, piše britanski dnevnik "Dejli telegraf".
Zvaničnik američkog vojnog vazduhoplovstva Majkl Donli rekao je da je bomba spremna "ukoliko je potrebna - danas".
"Nastavljamo sa ispitivanjem bombe radi utvrđivanja sposobnosti i probe su u toku. Takođe, spremni smo da sa postojećom konfiguracujom djelujemo danas", rekao je Donli.
List navodi da je usvajanje Masivnog municijskog penetratora (MOP), najveće svjetske konvencionalne bombe, uslijedilo nakon što su se pojavile zabrinutosti da je tom naoružanju neophodno dodatno testiranje kako bi bilo efikasno protiv najdubljih iranskih nuklearnih postrojenja.
U februaru prošle godine Kongres se saglasio sa hitnim zahtjevom Pentagona za preusmjerenje 81,6 miliona dolara za poboljšanja 14 tona teškog MOP-a.
Ovu bombu, koja je duža od šest metara, prevozi bombarder B2 i ona je kritični dio vojne opreme koja naglašava uvjeravanja Amerike Izraelu da će neutralisati iranska nuklearna postrojenja ukoliko propadnu diplomatski i pokušaji sankcijama da Teheran odvrate od sporne namjene nuklearnog programa.