Svijet

Rusi 'dežurni krivci' i u Kataloniji

Rusi 'dežurni krivci' i u Kataloniji
Foto: Ilustracija | Rusi 'dežurni krivci' i u Kataloniji
N.N.

BARSELONA- Jedan broj španskih medija, između ostalih "El Pais", pokušava da optužili ruske medije za neobjektivno praćenje situacije u Kataloniji i da pronađe "ruku Kremlja", što je apsolutno pogrešno, saopštio je ruski ambasador u Španiji Jurij Korčagin.

Proteklog vikenda "El Pais" je objavio dva članka u kojima je optužio niz ruskih medija, uključujući "RT", "Sputnjik" i "RIA Novosti" za neobjektivno praćenje događaja u Kataloniji. Autor članka smatra da je "mašina širenja lažnih vijesti koju je Rusija koristila kako bi oslabila SAD i EU počela da radi punom parom u Kataloniji".

"Razmotrili smo članak koji se ovog vikenda pojavio u listu ’Pais‘, a njega je potpisao jedan od rukovodilaca ovog izdanja i tiče se takozvanog miješanja Rusije u katalonski proces", rekao je ambasador za "Sputnjik".

"To nas je jako iznenadilo, tim prije što je sve u članku pomiješano — i Vilikiks i optužbe Rusije za miješanje u izbore u neke druge države i botovi, pominju se i neki katalonski političari za koje nismo nikada čuli. Sve to predstavlja veliku kašu koje se ’ruka Moskve‘ ne bi ni dotakla. Štaviše, u ponedjeljak je na državnoj televiziji ’24 sata‘ autor članka ’nastavio da širi svoje fantazije i tražio ruku Kremlja svuda", rekao je ambasador.

Korčagin je podsjetio da je špansko društvo koje je "kroz svoju istoriju preživjelo dosta teških perioda, prešlo sa diktature na demokratiju, stvorilo imunitet od različitih vrsta politizovanih i ideoloških insinuacija".

Sa druge strane, prema riječima ruskog ambasadora, ovakvi nastupi u medijima pokazuju da "u Španiji postoje krugovi koji ne mogu da se suprotstave iskušenju da za bilo šta optuže Rusiju".

"Sudeći po riječima autora članka na televiziji, dobija se sljedeće: Kremlj je organizovao Brexit, uticao na izbore u SAD, organizovao ulazak desničarskoj nesistemskoj opoziciji u Bundestag, dok je španska ostala po strani. To nije dobro — Španija je takođe važna država, a ovdje se nisu miješali. I autor članka je odlučio da sve to popravi, našavši Kataloniju", izjavio je Korčagin.

Ambasada je poslala tekst sa svojim pogledom na stvari listu koji je objavljen u elektronskoj verziji "El Paisa", kao i pismo voditelju i direktoru informativnog programa gdje je gostovao autor.

"Mi smo objavili svoja pisma i saopštenja na društvenim mrežama. Po tim odzivima koje dobijamo, vidi se da Španci zaista imaju taj imunitet — čitaoci apsolutno ne prihvataju taj pogled da za sve u svijetu traže ruku Kremlja. Rusko-španski odnosi su bili i ostali sjajni, prijateljski i uzajamno korisni", rekao je Korčagin.

Ruska Ambasada u Španiji je podsjetila da Rusija smatra da je konflikt u Kataloniji unutrašnja stvar Španije.

Najčitanije