MOSKVA - Rusija je danas Indiji isporučila remontovani sovjetski nosač aviona, javile su ruske novinske agencije.
Zamjenik ruskog premijera Dmitrij Rogozin i indijski ministar odbrane Arakaparambil Kurijen Antoni prisustvovali su današnjoj ceremoniji primopredaje u arktičkoj luci Severodvinsk.
Zvaničnici su spustili rusku i postavili zastavu indijske mornarice.
Rusija, koja je Indiji najveći snabdjevač oružja, izvršila je veliku popravku nosača aviona, koji je ušao u službu sovjetske vojske 1987. godine pod imenom "Admiral Gorškov". Nosač je preminovan u "INS Vikramaditja" po indijskom caru.
Prvobitni ugovor potpisan je 2004. godine i Rusija se saglasila da će do 2008. godine modernizovati konzervirani nosač za 771 milion dolara.
Indijski mediji navode da su troškovi povećani na 2,3 milijarde dolara, a da su vremenski rokovi redovno probijani.
Rusija tvrdi da je prvobitni rok bio zasnovan na netačnoj procjeni obima rada u brodogradilištu "Sevmaš", koje je specijalizovano za nuklearne podmornice.
Nosač aviona trebao bi da u Indiju stigne početkom 2014. godine.