MOSKVA - Uprkos ekonomskoj krizi i moćnoj medijskoj demonizaciji Vladimira Putina preko zapadnih medija, više od 80 odsto građana Rusije podržava i odobrava rad svog predsjednika.
Najnovije istraživanje "Levada centra" pokazalo je da se već treći mjesec Putinov rejting ne mijenja i podržava ga čak 82 odsto građana. Istovremeno, njegovim radom nezadovoljno je 18 odsto.
Ali, predsjednika vlade Dmitrija Medvedeva više kritikuju nego što podržavaju. Njegovim radom nezadovoljno je 51 odsto građana, zadovoljno 48. Na rang-listi političara kojima Rusi vjeruju iza Putina je ministar odbrane Sergej Šojgu, pa ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Na četvrtom mjestu je lider LDPR Vladimir Žirinovski. Tek na petom je premijer Medvedev, a na šestom lider komunista Genadij Zjuganov (72).
Samo sedam odsto građana Rusije zadovoljno je radom vlade. Razlozi tako niskog povjerenja su rast cijena, pad zarada, sve veća korupcija i lopovluk u društvu. Svaki treći građanin se žali da vlada ne brine dovoljno o socijalnoj zaštiti građana. Oko četvrtine građana misli da ruska vlada nema promišljeni program izlaska iz ekonomske krize.
Istraživanje pokazuje i da svaki četvrti Rus smatra da su ministri korumpirani. Građani vide i osjećaju sve veću raslojenost društva na ekstremno bogate i veliki dio sve siromašnijih. Iako se sve češće hapse razni korumpirani tipovi, od gubernatora do policijskih generala i pukovnika, narod smatra da one glavne i najmoćnije niko ne dira.
Čak 78 odsto građana Rusije koji su učestvovali u nedavnom sociološkom istraživanja smatra da viši činovnici skrivaju istinu o pravom stanju u zemlji ili lažu. Oko 36 odsto anketiranih misli da političari kad govore o penzijama, zdravstvu, borbi sa kriminalom ali i o ekonomiji, samo nekad govore istinu. Bezrezervno vieruje političarima samo dva odsto Rusa.
ELITI SVE DOZVOLjENO
Oko 48 odsto Rusa smatra da se zakon primjenjuje na obične ljude, ali ne i na elitu, kojoj je sve dozvoljeno. Kao dokaz dvojnih standarda u Moskvi često uzimaju primer bivšeg ministra odbrane Rusije Anatolija Serdjukova. Posijle velike afere i mahinacija u Ministarstvu odbrane, on je bio smijenjen. Nedugo zatim njegovi prijatelji su mu dali novu šansu i zaposlili ga u državnoj korporaciji "Rosteh", gdje su ga zadužili da se brine za proizvodnju motora koje koriste vojne letjelice.
(novosti)