MOSKVA - Rusija je danas optužila SAD da nelegalno jačaju svoje snage u Poljskoj i u baltičkom regionu, i da su tamo ćutke rasporedile čitavu oklopnu diviziju kršeći glavni pakt o odnosima Moskve sa NATO.
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je, kako navodi, do kršenja pakta došlo u periodu kada je Rusija sprovodila vojne vježbe velikih razmjera pod nazivom "Zapad-2017." sa saveznicom Bjelorusijom prošlog mjeseca, prenosi Rojters.
General Igor Konašenkov, portparol ruskog Ministarstva, saopštio je da je, prema prvobitnom planu, trebalo da trupe Borbenog tima Treće američke oklopne brigade napuste Poljsku i baltičke zemlje i ostave opremu kolegama iz Borbenog tima Druge američke oklopne briage.
Umjesto toga, kako je Konašenkov istakao, Druga oklopna brigada je ćutke rasporedila u Poljskoj sopstvena oklopna vozila, dok su tenkovi i oklopna vozila Treće brigade ostali tamo, a u roku od dva sata mogle bi ih preuzeti trupe iz američke baze u Ramštajnu u Njemačkoj.
"Dakle, uprkos izjavama iz NATO i SAD o ''beznačajnoj prirodi'' trupa koncentrisanih duž ruske granice, tamo je raspoređena mehanička divizija, a ne brigada", istakao je Konašenkov.
On je rekao i da je Vašington iskoristio "histeriju u Evropi zbog zajedničkih rusko-bjeloruskih vježbi" da rasporedi svoju oklopnu diviziju u Poljskoj, prenosi Tas s.
Ta histerija zbog navodne "ruske prijetnje" je, prema njegovim riječima, bila samo medijska kampanja širenja laži radi operacije Pentagona, navodi ruska agencija.