MOSKVA - Ruska novinarka Tatjana Limanova, koja je dobila otkaz jer je tokom čitanja vijesti emitovanih uživo podigla srednji prst lijeve ruke pri pomenu imena američkog predsjednika Baraka Obame, optužila je svoje kritičare da nemaju smisao za humor i da je ona otpuštena nakon što je snimak dospio na internet.
U svom prvim intervjuu o ovoj temi za neki zapadni list, Limanova je insistirala na tome da srednji prst nije uvreda već znak televizijskoj ekipi da uključe mašinu sa koje će čitati tekst.
Limanova je britanskom dnevniku "Dejli telegraf" rekla da ona nije odgajana na način da ljudima pokazuje bezobrazne znakove. Prema njenim riječima, bila je užasnuta da je postagla poznata širom svijeta zbog incidenta.
"Svijet nije fer. Ne smatram da je neophodno da se opravdavam jer je to apsurdno. Incident možete smatrati ozbiljnim ili ga gledati kao čudan. Većina Rusa reagovala je uz humor. Zaista ne uživam u ovoj vrsti slave. Povučena sam osoba i srećna sam sa slavom u određenim profesionalnim krugovima. Nimalo mi nije prijatno", rekla je Limanova.
Ona je o svom otpuštanju sa posla voditelja televizijske stanice "Ren TV" rekla da je pozvana na razgovor na dan kada se incident desio ali da je otpuštena tek pošto je snimak dospio na internet.
Voditeljka je postala svjetski poznata tokom protekle sedmice kada je na internetu objavljen snimak kako podiže srednji prst lijeve ruke dok je čitala vijesti i pomenula Obamino ime.
Njena mašina za čitanje teksta bila je pokvarena zbog čega je tekst čitala sa papira. Producent programa joj je putem prijemnika u uhu rekao da je slika na ekranu što je značilo da ona više nije na ekranu.
Limanova je istakla da je prst podigla kako bi kolegama rekla da uključe mašinu i da je je bila iznervirana ali da nije znala da je u kadru.
Prema njenim riječima, sve se moglo desiti u bilo kojem drugom trenutku, ali se dogodilo u vrijeme pomena Obaminog imena.
Ona je dodala da nema razloga da vrijeđa američkog predsjednika o kojem ima potpuno neutralan stav. Odbacila je i sugestije da je to bio znak antiameričkog stava.
"Rusi ne mrze Amerikance i Kremlj me nije pozvao da mi naredi da to učinim", rekla je zlosrećna voditeljka.