VAŠINGTON - Sovjetski Savez je planirao da u slučaju rata sa Amerikom, nakon nuklearnog napada na gradove u SAD, započne drugu fazu napada koristeći bakterije koje izazivaju kugu, čime bi dokrajčili sve preživjele, piše u novoj knjizi o sovjetskom biološkom oružju koja je objavljena u Vašingtonu.
Sve to se, ipak, nije dogodilo tokom Hladnog rata, ali Rusija i dalje u svojim tajnim skladištima ima zalihe biološkog oružja koje bi moglo da izazove kugu, legionarsku bolest i druge smrtonosne zaraze, piše u knjizi "Sovjetski program biološkog oružja".
Kako navode autori Milton Lajtenberg i Rejmond Zilinskas, Sovjeti su snažno radili i na antraks programu, prilikom koga je došlo i do akcidenta u gradu Sverdlovsku 1979, kada je 68 ljudi umrlo.
Autori se pozivaju na svjedočenja stotine naučnika i zvaničnika, kao i na obavještajne zapise do kojih su došli. Sovjetski naučnici su u to doba uspjeli da stvore nevidljive bakterije, "stelt" mikroorganizme zaraznih bolesti, koji bi bili pušteni po američkim gradovima da je došlo do napada.
Bakterija koja je prouzrokovala kugu yersina pestis bila je tako modifikovana da standardni medicinski testovi nisu mogli da je otkriju sve dok bolest ne bila dostigla kritičan stadijum.
Isto je urađeno i sa bakterijom koja je mogla da prouzrokuje legionarsku bolest.
U knjizi se navodi da ruski zvaničnici, i pored upornih zahtjeva, nikada nisu dozvolili pristup u tri biološke laboratorije koje potpadaju pod nadležnost ministarstva odbrane. Sve tri su bile dio sovjetskog programa razvitka biološkog oružja.
Autori knjige ocjenjuju da postoji opravdana sumnja da sve što je stvoreno tokom sovjetske ere i dalje postoji u tim laboratorijama. Lajtenberg i Zilinskas su na kraju naveli da i SAD u svojim zatvorenim laboratorijama izvode slične programe sa hemijskim oružjem.