DAMASK - Sirija neće koristiti hemijsko ili bilo koje drugo nekonvencionalno oružje osim u slučaju "strane agresije", saopštio je danas portparol sirijskog ministarstva spoljnih poslova Džihad Makdisi.
"Bilo kakva zaliha hemijskog oružja koja možda postoji, neće nikad, ikad, biti iskorišćena protiv sirijskog naroda", rekao je Makdisi i dodao da u slučaju stranog napada "generali odlučivati kada i kako ćemo ga koristiti".
Makdisi je na konferenciji za novinare u Damasku kazao da Sirija odbacuje poziv Arapske lige upućen predsjedniku Bašaru al-Asadu da preda vlast, ističući da se ta odluka "isključivo tiče sirijskog naroda", prenio je AFP.
Sirijske snage bezbjednosti su danas išle od kuće do kuće u Damasku razvaljujući vrata, tražeći pobunjenike koji stoje iza sukoba koji su prošle sedmice potresli prestonicu.
Državna televizija prikazala je snimke predgrađa "očišćenih" od pobunjenika, a aktivisti su objavili video snimke na kojima se vide muškarci kako nose različite vojne uniforme i bejzbol kape, sugerišući da je prije riječ o paravojsci nego o redovnoj vojsci, naveo je AP.
Turska je danas opozvala svog konzula iz grada Alepa, saopštio je zvaničnik ministarstva spoljnih poslova poslije borbi između pobunjenika i snaga sirijskog predsjednika u blizini sjedišta obavještajne službe u gradu.
Neimenovani zvaničnik je rekao da je Adnan Kečeci prešao danas u Tursku i da će imati konsultacije o situaciji u Siriji ne elaborirajući da li će se on vratiti, istakao je Rojters.
Turska je već povukla osoblje iz svoje ambasade u Damasku.