BEJRUT - Sirijska vojska je ponovo zauzela u četvrtak jedno strateško mjesto za snabdijevanje Alepa, velikog grada na sjeveru, nakon sedam dana borbi u kojima su poginuli deseci ljudi, saopštila je nevladina organizacija.
Dvadeset i šestog avgusta pobunjenici su zauzeli Hanaser, mjesto koje je bilo jedini pravac za snabdijevanje vojske prema Alepu, glavnom ekonomskom gradu zemlje prije rata, uništenom nakon više od godinu dana borbi.
- Regularne snage, potpomognute snagama za nacionalnu odbranu (pripadnici prorežimske milicije) su ponovo zauzeli Hanasar, južno od Alepa, nakon sedmica oštrih borbi - saopštila je Sirijska opservatorija za ljudska prava (OSDH).
Prema ovoj nevladinoj organizaciji u srijedu je poginulo najmanje 25 pobunjenika, 18 pripadnika prorežimske milicije i deseci vojnika.
Vojska, međutim, nije uspjela zauzeti cijelu cestu za snabdijevanje, oštre borbe su nastavljene u selima oko Hanasera. Vojska je koristila i svoje vazdušne snage za bombardiranje, precizirao je OSDH.
Dnevni list blizak vladi Al-Watan objavio je ponovno zauzimanje Hanasera, što će, prema pisanju lista, "omogućiti otvaranje puta za humanitarnu pomoć za grad (Alep) u narednim satima i onemogućiti pokušaje naoružanih ljudi (pobunjenika) da izgladne" grad.
Prema OSDH-u, ovaj pravac je od vitalnog značaja za dostavu hrane i municije za oružane snage režima u Alepu.
Pobuna protiv režima Bašara el-Asada je izbila u martu 2011. godine, tokom mjeseci se pretvorila u građanski rat, međutim, Alep je pogođen tek u sukobu u julu 2012. godine.
Pobunjenici su zauzeli nekoliko četvrti grada i od tada režimske trupe pokušavaju da ih potisnu i vrate kontrolu ove metropole.