Svijet

Sjeverna Koreja: Pregovori bez Japana

Rojters

SEUL Sjeverna Koreja nazvala je juče japanske zvaničnike "političkim imbecilima" zbog njihove izjave da neće prihvatiti Pjongjang kao nuklearnu silu i naglasila da Tokio i ne treba da učestvuje u pregovorima o nuklearnom programu te zemlje pošto slijepo slijedi stavove Vašingtona.

Ministarstvo spoljnih poslova Sjeverne Koreje izdalo je saopštenje u kojem se navodi da nema potrebe da Japan učestvuje u pregovorima, jer ta zemlja nije `ništa drugo do teritorija Sjedinjenih Američkih Država`, kao i da `će biti sasvim dovoljno da Tokio dobije od Vašingtona informacije o ishodu razgovora`.

Vlasti Sjeverne Koreje pristale su ove nedjelje da se vrate razgovorima koje o svom nuklearnom programu vode s Južnom Korejom, Japanom, Kinom, Rusijom i SAD, što je bilo prvo popuštanje u čvrstom stavu Pjongjanga od 9. oktobra, kad je izveo prvi nuklearni test.

Sjeverna Koreja se i ranije zalagala za to da Japan bude izuzet iz pregovora. Dvije zemlje nisu u dobrim odnosima i zbog otmice 69 japanskih državljana u Sjevernoj Koreji sedamdesetih i osamdesetih godina i to je problem koji Tokio pokušava da pokrene u razgovorima o nuklearnom programu.

Japan je, takođe, učestvovao u uvođenju sankcija UN Sjevernoj Koreji, kad je u julu ispalila balističke rakete i zalagao se za uvođenje dodatnih mjera protiv Pjongjanga poslije nuklearnog testa u oktobru.

Najčitanije