PJONGJANG - Sjeverna Koreja danas je obilježila 20 godina od dolaska na vlast bivšeg lidera te zemlje Kim Džong il-a uz obećanje da će nastaviti njegovo naslijeđe u borbi protiv svog "arhineprijatelja" - Sjedinjenih Američkih Država i da će izgraditi snažnu socijalističku zemlju, javlja južnokorejska agencija Jonhap.
Oko 100.000 ljudi, među kojima su bili i najviši zvaničnici, učestvovalo je u skupu u centru Pjongjanga, a uveče bi trebalo da bude održan vatromet u sjevernokorejskoj prestonici, navode sjevernokorejski mediji.
Istovremeno, sjevernokorejski državni mediji objavili su govore kojima se slave postignuća Kim Džong-ila, oca aktuelnog lidera Kim Džong-una.
Kim Džong-il, sin osnivača Sjeverne Koreje Kim Il-sunga, izabran je za Generalnog sekretara vladajuće Radničke partije Koreje (RPK) 1997. godine, a zemljom je vladao do svoje smrti u decembru 2011. godine.
"Iako je preminuo, narod DNRK (Demokratske Narodne Republike Koreje) ponosan je što ga je podržao za vječnog generalnog sekretara RPK", objavila je sjevernokorejska agencija KCNA.
Tokom skupa u Pjongjangu, potpredsjednik stranke Čoe Rjong-he ukazao je na dvostruke ciljeve aktulenog lidera Kim Džong una, odnosno na nuklearno naoružanje i ekonomski razvoj.
U svom obraćanju on je pozvao zemlju da se okupi kako bi dobila "posljednju bitku" protiv SAD.