KINGSTON - Najmanje 60 osoba, uglavnom civila, poginulo je u glavnom gradu Jamajke, Kingstonu, u sukobima policije i pristalica osumnjičenog za trgovinu drogom Kristofera Kouka, dok je 211 ljudi uhapšeno.
Prema prethodnim policijskim informacijama, u sukobu koji je u ponedjeljak izbio poginulo je 26 civila, 25 je ranjeno, dok je jedan policajac poginuo, a sedam čuvara reda je ranjeno.
Prethodnih dana su u sukobima poginula najmanje dva policajca, a šest je ranjeno.
Dva kamiona dopremila su juče ujutro u mrtvačnicu državne bolnice u Kingstonu tijela oko 50 poginulih. Novinar AFP-a je naveo da su prethodno bila dopremljena tijela 12 civila, među kojima i jedne bebe.
"Vlada duboko žali zbog smrti pripadnika snaga reda i čestitih građana i nevinih ljudi, koji su stradali u oružanim sukobima", izjavio je premijer Brus Golding, koji je naglasio da će vlasti nastojati da uvedu red i mir.
Sukobi u siromašnim dijelovima Kingstona počeli su u nedjelju, poslije odluke premijera Brusa Goldinga da Kouka, koga SAD traže zbog trgovine drogom, izruče toj zemlji.
SAD su još u avgustu prošle godine zatražile od Jamajke da izruči Kouka, a jamajčanske vlasti su to odobrile tek kad su prikupljeni dokazi o njemu putem ilegalnog prisluškivanja.
Kristofer Kouk je još na slobodi.
Pripadnici vojske i policije upali su u utorak u Koukovo uporište u okrugu Tivoli Garden, u glavnom gradu Kingstonu, tokom trećeg dana nemira, koji su izbili nakon odluke o izručenju Kouka SAD, radi suđenja po optužnici za trgovinu drogom.
Koukove pristalice su napale policijske stanice i komesarijate, nakon čega je Vlada u nedjelju proglasila vanredno stanje. U aktuelne sukobe uključile su se i bande koje su smještene izvan Kingstona i postavile barikade na putevima, sa kojih pucaju na pripadnike snaga reda.
Policija je saopštila da je uhapšeno 211 osoba, među kojima četiri žene.
Više avio-kompanija otkazalo je letove ka Jamajki, a neke države - kao što su Velika Britanija i Švajcarska - savjetovale su svojim državljanima da ne putuju u Kingston.
Opasan narko-šef
Kristofer Kouk (42) je vođa bande "Šover Pos", koja se smatra najvećom organizacijom za trgovinu drogom i oružjem u ovoj zemlji.
Američko Ministarstvo pravde optužuje ga da je jedan od najopasnijih narko-šefova u svijetu.