Svijet

Somalijci kampuju ispred austrijskog parlamenta

Somalijci kampuju ispred austrijskog parlamenta
Somalijci kampuju ispred austrijskog parlamenta
Agencije

BEČ - Somalijci, u znak protesta protiv nejasne budućnosti u Austriji, odlučili su da kampuju ispred austrijskog parlamenta.

Oko 200 Somalijaca je sinoć postavilo šatore u kojima namjeravaju da ostanu dva dana.

"Ostaćemo dvije noći kako bi ukazali na neprihvatljivu situaciju Somalijaca u Austriji", objasnio je portparol protesta Mohamed Abdi.

Somalijci, koji su se okupili ispred austrijskog parlamenta, žele da demonstriraju protiv protjerivanja, dugogodišnje nesigurnosti u vezi svog boravka u Austriji.

"Dugo čekanje na odluku vlasti je za nas opterećavajuće. A oni koji dobiju zaštitu u Austriji moraju svake godine da obnavljaju dozvole i strepe od mogućeg izbacivanja iz zemlje", naglasio je Abdi.

Zbog nesigurnosti u kojoj žive potraga za stanovima i osnivanje egzistencije je nemoguće, zbog čega oko 2.000 Somalijaca živi u preskupim masovnim smještajima, ukazao je on.

"Priznavanje statusa izbjeglica umjesto nesigurnosti i straha", moto je protesta.

Najčitanije