Svijet

Svih 67 putnika vjerovatno mrtvi

Srna

KANBERA – Vlasti Australije strahuju za sudbinu 67 ljudi, najvjerovatnije imigranata, čiji je brod nestao prije više od mjesec dana, kada je napustio Indoneziju i vjerovatno je potonuo.

Ovaj brod posljednji je u nizu koji je pokušao da savlada opasan prolaz ka sjeverozapadu Australije, a vijest o njegovom nestanku podudarila se raspravom u australijskom parlamentu protiv ilegalnih imigranata.

Brod je napustio Indoneziju krajem juna ili početkom jula ali od tada se ništa o njemu ne zna, rekao je ministar unutrašnjih poslova DŽejson Kler australijskoj televiziji, prenosi agencija Rojters.

"Nema dokaza da su ti ljudi došli u Australiju", rekao je on, dodajući da vlasti strahuje za sudbinu putnika.

Od 2001. godine skoro 1.000 ljudi izgubilo je život na moru, pokušavajući da se domogne Australije na prenatrpanim i neopremljenim izbjegličkim brodovima iz Indonezije.

Premijer DŽulija Gilard najavila je juče da će ponovo biti otvoreni centri za pritvor izbjeglica na pacifičkim ostrvima Nauru i Papua Nova Gvineja u cilju borbe protiv ilegalnih imigranata.

LJudi koji u Australiji traže azil, većinom iz Avganistana i Bliskog istoka, često isplovljavaju iz Indonezije i plove u pravu Božićnih ostrva u australijskom Indijskom okeanu, nakon što plate krijumčarima.

Najčitanije