Svijet

U kokpitu nisu bili samo članovi posade

Agencije

MOSKVA - Prema preliminarnim rezultatima istrage o padu aviona u kojem se nalazio poljski predsjednik Leh Kačinski utvrđeno je da se nije radilo o terorističkom napadu, eksploziji, požaru u avionu ili prestanku rada motora.

Komitet Međudržavne aviokomisija zadužena za istragu nesreće poljskog aviona ustanovio je da su meteorološki uslovi i ljudska greška uzrok nesreće u kojoj je poginulo 96 lica među kojima i poljski predsjednik i njegova supruga.

"Ustanovljeno je da je u pilotskoj kabini poljskog aviona bilo i lica koja nisu članovi posade", izjavila je na konferenciji za novinare u Moskvi Tatjana Anodina, predsjednica Međudržavne avio komisije.

Ona je rekla da je glas jednog od njih evidentiran,a za druge će se tražiti dodatno objašnjenje od poljske strane.

Anodina nije precizirala ni identitet identifikovanog lica ni sadržaj konverzacije.

Poljska novinska agencija PAP je objavila da je jedan od dva glasa koji su registrovani na snimku u kokpitu bio glas komandanta vazduhoplovnih snaga Andreja Blasika.

Agencija PAP se poziva na neimenovani izvor blizak istrazi.

Poljski predstavnik u komisiji Edmund Kliš je izjavio novinarima da on ne misli da je prisustvo nekog od zvaničnika u kokpitu uzrok tragedije.

"To je bilo 16 do 20 minuta prije udara u tlo. Ne mislim da je to uticalo na odluku, ali to je moje lično mišljenje, a sve činjenice će biti jasne nakon istrage", dodao je Kliš.

Anodina je potvrdila zaključke objavljene u aprilu napominjući da nije bilo ni tehničkog kvara, ni eksplozije, a ni požara u avionu ruske proizvodnje.

"Tehnička ekipa je jasno ustanovila da su motori funkcionisali do samog udara u zemlju", dodala je Anodina.

S druge strane ona je napomenula da je posada obaviještena o lošim vremenskim uslovima i o alternativnim aerodromima gdje avion može da sleti.

Aleksej Morozov, šef tehničke komisije pri Komitetu napomenuo je da je posada u dva navrata obaviještena o tome da je na aerodromu magla, da je vidljivost 400 metara i da su nisu odgovarajući uslovi za slijetanje.

"Ovu informaciju su uputili i kontrolori leta u Minsku, u Bjelorusiji i u Smolensku kao i posada aviona "Jak-40" poljske vojne avijacije koji je sletio u Smolensk-Severni", dodao je Morozov.

Morozov je rekao da je pilot poljskog aviona govorio ruski sa kotrolorima u Smolensku.

Poljski avion srušio se 10. aprila kod Smolenska.

Najčitanije