PARIZ - Sa uvođenjem budućeg evropskog mehanizma za registrovanje stranih posjetilaca (ETIAS), ulazak u zemlje članice Šengen zone počeće da se naplaćuje, kako bi donio između 500 miliona i dvije milijarde evra prihoda godišnje, navodi portal EurActiv.fr.
Na podsticaj Francuske i Nemačke, Evropska komisija se sprema da uvede mehanizam obaveznog registrovanja, inspirisan američkim sistemom ESTA, a on će se odnositi na državljane zemalja koje nisu članice EU, a nisu im potrebne vize za ulazak u Šengen zonu.
Sa iznosom od 13 evra koliko bi koštao ulazak, po ugledu na američki sistem, registrovanje bi donijelo više od 500 miliona evra evropskom budžetu.
Građani zemalja članica jedinstvenog tržišta će biti pošteđeni plaćanja, u skladu sa propisom o slobodnom kretanju.
Svrha projekta ETIAS je, kako navode njegovi zagovornici, da ojača bezbjednost EU, mada neimenovani britanski i francuski izvori tvrde da je finansijski aspekt važniji, jer bi ovaj projekat mogao da postane novi izvor prihoda za EU.
Evropski budžet je, naime, u opadanju, kako pokazuje revizija koja se odnosi na period 2014-2020, i sredstva nedostaju dok potrebe rastu, pa bi 500 miliona evra koliko bi ETIAS mogao da donese Uniji do 2020. bila dobrodošla suma.
Američki sistem ESTA trenutno putnika košta 14 dolara, a ukupno je Sjedinjenim Američkim Državama donio pozamašne svote, od 177,8 miliona dolara 2013. do 193,2 miliona 2015. godine kada je u zemlju ušlo 13,8 miliona ljudi, pokazuju podaci koje je Stejt department dostavio portalu.