MOSKVA - Ruska vlada premijera Mihaila Fradkova podnijela je juče ostavku, a predsjednik Vladimir Putin ju je prihvatio, saopšteno je u Kremlju.
`Premijerova ostavka je prihvaćena, cijela vlada će otići s premijerom`, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Fradkov je odluku obrazložio predstojećim parlamentarnim i predsjedničkim izborima u Rusiji i željom da, kako je rekao, u momentu važnih političkih zbivanja predsjednik ima punu slobodu da donosi rješenja, uključujući i kadrovska.
Putin je ostavku primio, pohvalio Fradkova za dobro vođenje Vlade i zamolio ga da ostane vršilac dužnosti premijera dok Duma ne izabere novu vladu.
Nakon što je prihvatio ostavku premijera Fradkova, predsjednik Putin je imenovao novog premijera, istražioca za finansijskoi kriminal, relativno nepoznatog ruskoj javnosti. Riječ je o Viktoru Zubkovu koji do sada nije imao nikakvu zapaženiju ulogu na ruskoj političkoj sceni. Duma, donji dom ruskog parlamenta, će o Zubkovoj nominaciji glasati u petak.
Za Zubkova kažu da je takođe vrlo blizak Putinu, sa kojim je nekada radio u gradskoj upravi Sankt Peterburga.
Sadašnja vlada bila je formirana 9. marta 2004. godine, a novog mandatara na razmatranje Dumi će predložiti ruski predsjednik. U ruskoj državnoj dumi inače odlučujuću većinu ima Jedinstvena rusija, partija koja podržava predsjednika Putina.
Ruski mediji su spekulisali da će novi premijer biti Sergej Ivanov i da je to praktično riješena stvar.
Putinu iduće godine ističe drugi mandat, a predsjednikom je postao 2000. godine.