SANA - Abdul Malik al-Huti, vođa jemenskog pokreta Huti, pozvao je Jemence da u petak učestvuju u velikim javnim marševima u znak podrške palestinskom narodu i solidarnosti s onim što je opisao kao njihovu patnju uzrokovanu tekućim izraelskim napadima.
Prema jemenskoj novinskoj agenciji "Saba", al-Huti je u izjavi objavljenoj u četvrtak rekao da je poziv uslijedio kao odgovor na zahtjev Palestinaca.
Rekao je da se Palestinci suočavaju s ubistvima, opsadom, otmicama, prisilnim raseljavanjem, uništavanjem domova i zlostavljanjem zatočenika, što je opisao kao kontinuirano kršenje međunarodnih sporazuma i garancija.
U izjavi se navodi da marševi odražavaju čvrst javni stav u Jemenu u podršci Palestincima i spremnost za ono što je opisano kao "sljedeći krug sukoba s Izraelom i njegovim saveznicima i partnerima".
Takođe je potvrđena solidarnost s Islamskom Republikom Iran, Libanom i nekoliko drugih zemalja u regiji.
U izjavi se dodaje da su kontinuirane izraelske akcije, uključujući svakodnevna kršenja zakona u džamiji Al-Aksa, oduzimanje zemljišta na Zapadnoj obali i širenje naselja, "kontinuirani činovi koji ne bi trebali postati normalne scene u očima islamskog javnog mnijenja", prenosi "MiddleEastMonitor".