Svijet

Američka vojska onesposobila iranski tanker

Američka vojska onesposobila iranski tanker
Foto: Pixnio | Američka vojska onesposobila iranski tanker

​ERBIL - Američka Centralna komanda (CENTCOM) saopštila je da je onesposobila iranski naftni tanker u Omanskom zalivu nakon što posada broda nije odgovorila na upozorenja američkih snaga tokom sprovođenja blokade iranskih luka i pomorskih ruta.

Incident predstavlja novu eskalaciju tenzija između Vašingtona i Teherana usred višenedjeljnog sukoba koji je ozbiljno destabilizovao region Bliskog istoka.

Prema zvaničnom saopštenju CENTCOM-a, tanker pod iranskom zastavom "M/T Hasna" plovio je prema jednoj iranskoj luci kada su američke snage procijenile da krši mjere pomorske blokade koje su SAD ranije uvele Iranu. Američka vojska navodi da je brodu više puta naređeno da promijeni kurs i zaustavi plovidbu, ali posada navodno nije odgovorila na upozorenja.

F/A-18 otvorio vatru na tanker

Nakon neuspjelih pokušaja komunikacije, američke snage su, prema tvrdnjama CENTCOM-a, odlučile da onesposobe tanker korištenjem borbenog aviona F/A-18 Super Hornet sa nosača aviona USS Abraham Lincoln.

"Posada broda nije poštovala ponovljena upozorenja, nakon čega su američke snage preciznom vatrom onesposobile kormilo tankera", navodi se u saopštenju američke vojske.

Američki mediji prenose da je avion ispalio više projektila kalibra 20 milimetara, pri čemu nije pogođen trup broda niti su prijavljene žrtve među članovima posade, prenosi "TheNewRegion". Cilj akcije bio je da se tanker zaustavi bez izazivanja ekološke katastrofe ili potapanja plovila.

Najčitanije