Atletika

Korak bliže medalji: Amel Tuka izborio finale na 800 metara

Najbolji bh. atletičar Amel Tuka i glavna uzdanica BiH na Olimpijskim igrama u Tokiju ostvario je veliki uspjeh i plasirao se u veliko finale trke na 800 metara.

Bh. olimpijac je polufinalu trku istrčao u vremenu 1:44.53, što je bilo dovoljno da ostvari svoj najbolji rezultat na OI. Završio je na drugom mjestu u svojoj grupi i direktno se plasirao u finale. Podsjetimo, na prošlim Igrama Tuka je takmičenje završio u polufinalu.

Tuka je trčao u izuzetnoj jakoj trećoj polufinalnoj grupi (iz svake grupe prošla su po dva najbrža i dvoje po vremenu) koja je nazvana i grupom „smrti“. Bh. atletičar je dao sve od sebe i sada se nalazi nikad bliže istorijskoj i prvoj medalji za BiH na Olimpijskim igrama. Inače, slavio je Kenijac Ferguson Rotiš u vremenu 1:44.04.