Džulija Čajld, svjetski poznata kuvarica i jedna od prvih TV kuvarica, svojevremeno je francusku kuhinju približila američkim širokim masama, a svoj zanat je ispekla u Parizu pedesetih godina prošlog vijeka.
Upravo po njoj je snimljen film "Džuli i Džulija", ali i serija "Džuli" te su oba ostvarenja prepuna fantastičnih recepata od kojih rastu zazubice.
U filmu je lik sjajne Džulije Čajld odigrala neprikosnovena Meril Strip. Džulija Čajld je ostavila neizbrisiv trag u kulinarskoj tradiciji, a njen kvalitet je u tome što je učila kuvanje u prijestonici Francuske.
Jedno od njenih najpoznatijih jela je Boeuf bourguignon.
To je zapravo francuski goveđi gulaš, koji se zaista dugo peče u rerni, ali prilično je jednostavan za pravljenje. Ukus mu je toliko dobar da ukoliko ga jednom napravite, zasigurno će se naći na listi vaših omiljenih jela. Svi sastojci - povrće, začini, meko i sočno meso su u apsolutnoj harmoniji.
Ono što vam je potrebno je dublja posuda za pečenje, nešto kao tučani sač ili zemljana posuda.
Sastojci:
- 100 g isjeckane slanine
- 1 kašika maslinovog ulja ili običnog ulja
- 1 kg nemasne govedine, isječene na kocke, 3-4 cm veličine
- 1 veća šargarepa, isjeckana na kolutove
- 1 veći luk, isjeckan
- 1 kašičica soli
- 1/4 kašičice mljevenog crnog bibera
- 1 kašika brašna
- 1 i 1/2 šolje suvog crnog vina
- 2 do 3 šolje goveđe supe
- 1 kašika paradajz pirea
- 2 čena zgnječenog bijelog luka
- 1/2 kašičice timijana
- lovorov list
- 18 do 24 komada malog luka ili glavica-dvije srebrnog luka
- 250 g pečuraka, isječenih na četvrtine
Priprema:
Propržite slaninu u ulju na umjerenoj vatri, dva do tri minuta, dok ne postane braon. Izvadite je i stavite na papirnati ubrus da se mast malo ocijedi. Pojačajte vatru i na preostaloj masti propržite meso. Ukoliko iz mesa prethodno uklonite tečnost papirnatim ubrusom, ono će tokom prženja lijepo da porumeni. Meso pržite dok ne dobije koricu, a zatim ga zajedno sa slaninom stavite u posudu u kojoj ćete jelo peći.
U preostaloj masti stavite dinstati isjeckano povrće da se malo proprži, oko pet minuta.
Pobiberite i posolite meso, a zatim ga pospite brašnom i promiješajte. Stavite meso u rernu, na srednji nivo, da se peče četiri minuta. Zatim ga izvadite, promiješajte i ponovo vratite u rernu i ponovo pecite četiri minuta. Zahvaljujući ovom postupku meso će da dobije hrskavu koricu.
Izvadite posudu iz rerne i smanjite temperature. U posudu umiješajte prženo povrće, sipajte vino i goveđu supu taman da pokrije meso u posudi. Stavite paradajz pire, začine, bijeli luk i vratite jelo u rernu. Tamo će se krčkati oko dva do tri sata. Tokom posljednjeg sata pečenja jelo pokrite folijom. Utvrdićete da li je gulaš gotov tako što ćete probosti meso viljuškom. Ukoliko je meso mekano znači da je gotovo. Trebalo bi da imate oko dvije šolje sosa, ni previše gustog a ni rijetkog.
Dok se meso kuva, pripremiti luk i pečurke. Napravite dinstani sitni luk (pearl onion): zagrijte kašiku i po maslaca i kad počne da pjeni dodati sitni ili srebrni luk. Pržite na jakoj vatri 10 minuta. Miješajte ga da dobije ravnomjernu braon boju. Kada porumeni, dodajte pola šolje goveđe supe i začine (uvezana grančica timijana, dvije grančice peršuna i lovorov list). Pokrijte i kuvajte na laganoj vatri 45-50 minuta.
Propržite pečurke sa dvije kašike maslaca na jakoj vatri. Prije nego što počnu da ispuštaju tečnost sklonite ih sa vatre. Pobiberite i posolite ih.
Pošto je đuveč pečen dodajte mu pečurke i luk. Dodajte još soli i bibera ukoliko je potrebno. Boeuf bourguignon najbolje ide uz krompir, kuvan ili pečen, ali dobar je i uz tjesteninu. Super je to što može da traje danima, zapravo sve je ukusniji što je stariji, samo nemojte da pretjerate.
O Džuliji Čajld:
Džulija je rođena u bogatoj porodici u Pasadeni, Kalifornija, što joj je omogućilo školovanje u prestižnim školama. U svojoj mladosti nije pokazivala talenat i želju za kuvanjem, već je samo uživala u raznim specijalitetima i hrani uopšte. Za vrijeme Drugog svjetskog rata radila je u američkoj obavještajnoj službi, preko koje je na Šri Lanki i upoznala ljubav svog života i srodnu dušu - Pola Čajlda. Ubrzo su se vjenčali i bili sjajan par koji je život živio punim plućima. Pol je veoma uticao na to da ona počne da se bavi kulinarstvom i bio njena najveća podrška od početka do kraja njene nevjerovatne karijere. Bio je boem, uživao u hrani i piću, obožavao umjetnost, dok je Džulija Čajld bila praktična, temeljna i kasnije posvećena svojoj strasti koju je pronašla u kulinarstvu.
Kada se rat završio, Pol i Džulija su otišli u Pariz jer je to bilo mjesto poznato po hedonizmu i zabavama koje su obožavali. Iako osiromašen, poslije rata Pariz je bio baš ono što su očekivali. Stekli su mnogo prijatelja, a Džulija se zaljubila u francuski način života. Živjeli su skromno, ali u svakom momentu okruženi gomilom prijatelja.
Jedna posjeta restoranu i jelo pod nazivom Sole meuniere ostavilo je nevjerovatan utisak na buduću kuvaricu i zvijezdu. Džulija se tih dana dosađivala u Parizu, Pol je radio, te je odlučila da upiše čuvenu školu kuvanja "Mastering the Art if French cooking".
Kao i u životu, Džulija je imala temeljan pristup svemu čega se dohvatila. Njena američka neposrednost se odražavala kroz njen vedar duh na svakom koraku. Njena pojava, karakter, posvećenost i ljubav prema hrani donijeli su joj veliku slavu. Zanimljivo je to da je slavu stekla tek u svojim pedesetim godinama.
Počela je da snima kulinarske emisije 1963. godine i to u svojoj kuhinji, u čemu je bila prva, a njen voljeni muž Pol joj je uredio kuhinju da odgovara njenoj visini, s obzirom na to da je bila viša od većine žena. Njena kuhinja i danas je izložena u jednom muzeju u Vašingtonu. Oko njene kuhinje u tom muzeju je uvijek najveća gužva, što govori o njenom uticaju i velikoj popularnosti koju uživa i dan-danas, 14 godina poslije smrti.
Svoje televizijske emisije uvijek je završavala s "bon apetit".
Pol i Džulija Čajld nisu mogli da imaju djece i zbog toga su neizmjerno patili pa su jedno drugom tepali, čak i u društvu. Džulija Čajld je preminula 13. avgusta 2004. godine, dva dana prije svog 92. rođendana. Njen posljednji obrok je bila francuska supa od luka.