Hrana i piće

Bruskete, savršen balans ukusa u jednom zalogaju

Bruskete, savršen balans ukusa u jednom zalogaju
Foto: N.N. | Bruskete, savršen balans ukusa u jednom zalogaju

Iako je mnogim ljudima širom svijeta omiljeno jelo pizza, italijanska kuhinja donosi i niz drugih neodoljivih recepata, a među njima se posebno izdvajaju bruskete.

Na prvi pogled obični prepečeni hljeb sa bijelim lukom i maslinovim uljem, bruskete imaju tako bogat ukus da im nisu odoljeli ni najpoznatiji kuvari, a postoje brojne varijacija sa različitim dodacima kao što su sir, paradajz, povrće, meso... Nekada su bruskete bile isključivo predjelo, a danas je ovaj lagani obrok savršen za doručak ili laganu večeru.

Istorija

Bruskete se prvi put spominju u centralnoj Italiji u 16. vijeku. Međutim, pojedini istoričari ih vezuju za starije doba. Prema jednima, za njihov razvoj zaslužni su proizvođači maslina u drevnom Rimu. Naime, da bi probali maslinovo ulje oni su ga stavljali na parče hljeba.

Drugi naučnici nastanak brusketa povezuju s Etrurcima, koji su imali tradiciju da komade podgrijanog hljeba obogaćuju različitim sastojcima.

Hljeb su stavljali da odstoji jedan dan, a zatim bi ga pekli i premazivali bijelim lukom i mladim, djevičanskim maslinovim uljem - odatle i naziv od riječi bruscare, koja označava nešto što bi trebalo ispeći. Po pravilu slasne zalogaje zalivali su vinom. Kao što govori i poslovica: "Dan star hljeb, mjesec dana staro ulje i godinu dana staro vino". Iz regija Lacija, Abruca i Toskana bruskete su se proširile na sve dijelove Italije.

Bez obzira na to kako su one nastale, jedno je sigurno: vijekovima su hranile radnike i farmere, a zbog svoje plemenite istorije opravdano nose epitet nacionalnog jela u Italiji.

Ljepota u jednostavnosti

Bruskete se spremaju od nekoliko pažljivo odabranih namirnica. Njihova se ljepota upravo i ogleda u jednostavnosti sastojaka, koji moraju biti kvalitetni i svježi. Zahvaljujući tome donose savršen balans ukusa u samo jednom zalogaju.

Čuveni kuvari naglašavaju da je maslinovo ulje ključno za pripremu dobrih brusketa. Pri tome se ne koristi bilo koje, već ekstradjevičansko kao preliv. Osim ulja, i paradajz utiče na ukus. Mora biti isjeckan na male komade i posoljen.

Recept

Sastojci:

francuski hljeb (baget)

maslinovo ulje

paradajz

svježi bosiljak

bijeli luk

so i biber

Priprema:

Francuski hljeb izrežite na kriške debljine do jednog centimetra te poredajte na pleh obložen papirom za pečenje i pecite oko 10 minuta u rerni zagrijanoj na 180 stepeni. Prepečen hljeb natrljajte bijelim lukom: luk se ne sjecka, već se čitav češanj luka koristi da bi se premazala površina hljeba. Zatim na hljeb stavite sitno sjeckan paradajz, posolite i pobiberite, te ga pospite sitno sjeckanim bosiljkom i maslinovim uljem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije