Kad kupujete lubenicu, birajte onu na kojoj se još vidi svježa peteljka ako uspijete da takvu nađete. Pazite da na kori nema vidljivih oštećenja ni tamnih fleka.
Ako je lubenica isječena i stoji u frižideru, svaki put provjerite da li je svježa prije nego što je servirate. "Meso" lubenice treba da bude čvrsto i hrskavo. Obratite pažnju na dno posude u kojoj je stajala – ukoliko primijetite da je sok postao sluzave konzistencije, ta lubenica više nije za jelo.
Da provjerite svježinu, pažljivo omirišite parčiće lubenice. Ako je svježa, ona ima prijatan, blag i slatkast miris. Ako miriše kiselkasto, neprijatno, najbolje je da je bacite.
Ako i dalje niste sigurni, možete da okusite parčence. Ako je kiselkasto ili osjećate neprijatan ukus u ustima kad lubenicu progutate, nije više za jelo.
Da li ste pokvarili stomak bajatom lubenicom?
Ako ste se prevarili i jeli lubenicu koja je ipak bila bajata, ovo su simptomi da ste pokvarili stomak: grčevi i bolovi u stomaku dijareja – česta, meka ili vodena stolica mučnina i povraćanje temperatura – povišena tjelesna temperatura, pojačano znojenje, drhtavica glavobolja slabost, prenosi Espreso.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.