Hrana i piće

Sve više ljubitelja čaja u Banjaluci

Sve više ljubitelja čaja u Banjaluci
Sve više ljubitelja čaja u Banjaluci
Jasna Dragojević

U nekim zemljama ispijanje čaja je ne samo dio tradicije, nego i stil života, trenutak kada se ljudi opuštaju i druže. Zemlje sa bogatom tradicijom ispijanja čaja su Velika Britanija, Kina i Japan.

Kod nas ispijanje čaja nema tako dugu tradiciju iako je čaj i kod nas poznat od davina, ali više kao neka vrsta lijeka i zimskog napitka. Ipak, sve više stanovnika BiH počinje da uživa u toplom napitku, koji je ranije uglavnom vezivan za liječenje prehlade. U Banjaluci tako ima sve više onih kojima  je ovaj napitak postao inspiracija, a i sve više ugostiteljskih objekata u kojima se čaj služi na poseban način, uz lijepe čajnike, razne čajeve, limun i med, pa se i najupornije kafedžije ponekad odluče na druženje uz taj napitak.

Jedan od Banjalučana koji obožava čaj je i Ognjen Popović, koji je u svom nedavno otvorenom kafiću u gradu na Vrbasu posvetio čak dio prostora samo čaju, izloživši ga u staklenim teglicama. Pedesetak vrsta čaja možete probati u njegovom kafiću, ali ne onog na koji smo navikli u filter-vrećicama, već u rinfuzi.  Bilo da naručite šenca šmicu, što je klasični zeleni čaj, ili neki nestandardni čaj poput kombinacije čokolade i badema, narandže ili  neki koji se služi s mlijekom, ovdje će vas iznenaditi i cijena jer je najskuplji dvije marke.

"Ideju mi je dala prijateljica koja je dosta putovala, rekla je kako je bila u nekom kafiću gdje na šanku stoji nekoliko teglica koje neko može da pomiriši i da vidi koja mu od tih vrsta čaja odgovara. Tako nešto prije nisam čuo i to mi se svidjelo", rekao nam je Ognjen.

Ideja od samog početka je bio čaj u rinfuzi, koji je kvalitetniji, a svaka vrsta čaja ima svoj ritual, pa na primjer smreka mora da otpušta malo duže u vodi, za razliku od klasičnih čajeva poput kamilice ili nane.

"Želimo da napravimo ritual služenja čaja, da bude što više ličan. Imamo različite tipove ljudi, neko voli da pojednostave i naruče nanu, dok ima onih koji vole da razgledaju i mirišu čajeve koje imamo u prodaji, te ih kombinuju i  tako dobiju neki svoj spefični ukus", priča Ognjen.

Domaći čajevi imaju više akcenat na ljekovitosti, dok  organik imaju akcenat na ukusu. "Ipak, kafa još ima primat u odnosu na čaj", dodaje Ognjen.

U banjalučkim kafićima su nam kazali da se u posljednje vrijeme dosta naručuje zeleni čaj, koji važi kao veoma zdrav, dok ima i ljubitelja voćnih čajeva, kao što je narandža. U biljnim apotekama nam kažu da je i dalje prva asocijacija na riječ čaj poboljšanje zdravstvenog stanja. Zato nije rijetkost da se u radnji sa čajevima i napicima čuje pitanje "za šta vam je ovaj čaj", ali često dolaze i oni koji se raspituju o ukusu kako bi im jutra počinjala što zanimljivije uz takav napitak.

Fini napitak

Potrebno:

4 vrećice zelenog čaja

 800 ml vode

4 kašičice meda

1 narandža

Priprema:

Vodu zagrijte, sklonite s vatre, a zatim u vodu uronite vrećice zelenoga čaja. Izvadite ih nakon tri minuta.  Dodajte med, ocijeđeni narandžin sok i dobro promiješajte. Ukrasite kolutovima narandže.

Legenda o čaju

Legenda kaže da je čaj nastao kada je kineski vladar Sheng Nung sjedio pored grma kineskog čajevca pokraj koga se kuvala voda. List čajevca je pao u posudu, a vladar se odvažio probati napitak i oduševio se. Tako je nastao napitak koji danas poznajemo kao čaj.

Najčitanije