Postoji li išta što još nije ispričano o ajvaru, miljeniku svih generacija u porodici, kralju zimnice čijem ukusu se iznova veselimo svake godine?
Osnovni recept za ajvar je jedan, no kao što i svako ko ajvar sam priprema vrlo dobro zna - mnoštvo je verzija te malih i velikih tajni kako se ajvar priprema. Ono što razlikuje prosječan od najboljeg ajvara jesu najkvalitetniji prirodni sastojci, dobro poznavanje postupka pripreme i veliko iskustvo da se dugim kuvanjem na niskoj temperaturi dobiju prava tekstura i ukus. Upravo zato se ovi recepti ljubomorno čuvaju i prenose s generacije na generaciju, kao pravo malo porodično blago.
Osnovni recept
Ovo je jedan od tradicionalnih recepata za domaći ajvar, onako kako su ga nekada pripremale naše bake. Količine u receptu dajemo za jedan kg ajvara, a vi pomnožite sastojke zavisno od toga koliko ajvara želite.
Sastojci:
4 kg kvalitetne i zrele slatke crvene paprike
2 dl suncokretovog ulja
1-2 kašike vinskog sirćeta
so u količini po želji i ukusu
Priprema:
Operite i osušite paprike pa ih ispecite na roštilju na laganoj vatri dok ne pocrne i potpuno ne omekšaju i oko peteljke. Pečene paprike stavljaju se u poklopljenu posudu koja se sve vrijeme čuva na toplom kako bi se paprike lakše oljuštile. Za pikantnu verziju dodajte i ljute papričice u količini po želji i ukusu.
Ostavite paprike neko vrijeme na toplom u poklopljenoj posudi u koju ste ih slagali tokom pečenja kako bi se naparile tako da se lakše oljušte. Kada se oljušte, paprike očistite i od peteljki i od sjemenki. Paprike se moraju dobro ocijediti od vode. Najbolje je ostaviti ih preko noći umotane u gazu koja se potom objesi kako bi se sva tečnost iz paprika dobro ocijedila. Očišćene i ocijeđene paprike sitno isjeckajte i stavite u pliću, široku zdjelu za kuvanje koju ste prethodno nauljili. Ostatkom ulja prelijte paprike u zdjeli i ostavite ih dvadesetak minuta kako bi paprike upile ulje. Počnite sa zagrijavanjem i kada počne ključati, smanjite temperaturu tek toliko da ajvar može krčkati uz stalno miješanje da ne zagori. Zavisno od količine koju pripremate, ovaj korak može trajati tri i više sati, a ajvar je gotov kada sva tečnost ispari, a masa postane gusta i ujednačena.
Pred kraj kuvanja dodajte sirće i so u količinama po želji i ukusu. Gotov ajvar ulijte u prethodno sterilizovane tegle i stavite ih u rernu zagrijanu na 200 stepeni Celzijusa i zapecite desetak minuta, potom ih zatvorite poklopcem, preokrenite ih tako da stoje na poklopcu i ostavite na toplom da se polako hlade, najbolje umotane u kuhinjske krpe tokom sljedećih 36 do 48 sati. Ohlađene tegle čuvajte na mračnom i hladnom mjestu, najbolje u ostavi gdje će stajati oko šest mjeseci, a otvorene u frižideru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.