Novosti

Njemački automobili "po razumnoj cijeni"?

Njemački automobili "po razumnoj cijeni"?
Foto: Pixnio | Njemački automobili "po razumnoj cijeni"?

​Kineski proizvođači bi da uđu na tržište s jeftinim električnim automobilima. Posao im olakšavaju proizvođači iz Njemačke: njihovi automobili su cijenom postali gotovo nedostupni.

Gerold Frajberg se još uvijek sjeća svog prvog novog automobila: 2002. godine, ubrzo nakon uvođenja evra, kupio je Folksvagen Pasat 1.9 TDI. Građevinski inženjer iz Nordhauzena u Tiringiji mnogo putuje zbog posla i potreban mu je udoban automobil srednje klase. Otplaćivao ga je četiri godine, uz mjesečnu ratu od 295 evra. To je bio najjeftiniji novi auto koji je ikada kupio. Cijena u Njemačkoj otada zna samo za samo jedan smjer: naviše.

Poslije toga kupio je još pet novih automobila: Tojotu Korolu, dvije Škode Oktavije, zatim dva Opela Grandland. Sve su to bila vozila srednje klase, bez nekih velikih dodataka. "Uzeo sam samo ponešto, recimo grijanje sjedišta", kaže 63-godišnjak. "Inače, uvijek sam tražio samo najekonomičniju verziju.“

Kriza prodaje pogađa sve proizvođače. U Folksvagenu postoji rizik od otpuštanja radnika i zatvaranja pogona. BMW i Mercedes-Benc izdali su upozorenja vezano za profit. "Situacija je ozbiljna", kaže Štefan Bracel iz Centra za automobilski menadžment. "Ako se sada ne ponašate strateški, u narednih tri do pet godina ukupna situacija za njemačku automobilsku industriju biće veoma kritična."

Stvari idu posebno loše za Folksvagen i njegove partnere na kineskom tržištu. Godinama su njemačke automobilske kompanije tamo ostvarivale ogroman profit. Sada se to dramatično smanjilo. Kupci preferiraju električne automobile domaćih proizvođača, koji su uz isti kvalitet znatno jeftiniji, i to ne samo zbog državnih subvencija. "Tamo vlada žestoka konkurencija, kao u tržišnoj ekonomiji. Kao rezultat toga, cijene su dramatično pale. Samo zbog toga su kineski proizvođači sada na toj vodećoj poziciji", kaže poznavalac situacije u Kini Anders Hove sa Oksfordskog instituta za energetske studije.

Automobili su u Kini znatno jeftiniji nego u Njemačkoj, bez obzira na to da li su u pitanju motori s unutrašnjim sagorijevanjem ili električni automobili. Golf 2.0 TSI košta 23.000 evra - a u Nemačkoj 35.500 evra. BMW i4 eDrive40 Gran Coupe može se dobiti za 58.200 evra, umjesto za 63.000 evra koliko košta u Njemačkoj. A Tesla Model 3 košta 31.800 evra - u Nemačkoj 41.000 evra. Kao rezultat tog rata cijena, marže padaju širom svijeta. Mercedes-Benc je prošle godine zarađivao u prosjeku 7.022 evra po prodatom automobilu, a sada samo 4.321 evro - što je smanjenje od 39 odsto. Tesla gubi 38 procenata, BMW najmanje deset odsto. Kod Folksvagena je pad iznosio 23 odsto, a kod kineskog automobilskog giganta BYD 28 procenata, prenosi "AutoBlog".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije