Prodaja vozila kompanije Tesla značajno je pala na ključnim evropskim tržištima, što analitičari povezuju sa negativnom reakcijom potrošača na političke aktivnosti Ilona Maska u regionu.
U Njemačkoj, gdje se nalazi jedina Teslina fabrika u Evropi, u januaru je registrovano 1.277 novih vozila, što je pad od 59 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, prema podacima njemačkog Saveznog upravnog tijela za motorni saobraćaj, prenosi "Financial Times".
Iako je tržište električnih vozila u Njemačkoj i Francuskoj prošle godine doživjelo pad nakon smanjenja državnih subvencija, potražnja se nedavno oporavila.
Međutim, Tesla je u januaru izgubila tržišni udio, jer je ukupna prodaja električnih vozila u Njemačkoj porasla za više od 50 odsto, dok je Teslin udio pao sa 14 na četiri procenta.
Prema ocjeni analitičara, jedan od razloga za slabiju prodaju Tesle u Njemačkoj može biti čekanje kupaca na osvježeni model Y, koji stiže u prvoj polovini 2025. godine. Međutim, Maskov politički angažman takođe je izazvao bojkot njegovih vozila.
Mask je uoči njemačkih federalnih izbora 23. februara javno podržao desničarsku stranku Alternativa za Njemačku (AfD), što je izazvalo oštre reakcije njemačkih političara i poslovnih lidera.
AfD, koju mnogi u Njemačkoj vide kao ekstremističku, trenutno ima podršku od više od 20 odsto birača i nalazi se na putu da osvoji drugo mjesto na izborima.
Njemački kancelar Olaf Šolc i lider Hrišćanskih demokrata (CDU), Fridrih Merc, oštro su kritikovali Maska, jer je podržao stranku koja poziva na masovne deportacije migranata, prenosi "AutoBlog".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.