Analize

Analitičari podižu prognoze kineskog rasta nakon trgovinskog sporazuma

Analitičari podižu prognoze kineskog rasta nakon trgovinskog sporazuma
Foto: Unsplash | Analitičari podižu prognoze kineskog rasta nakon trgovinskog sporazuma

Finansijske institucije poboljšavaju prognoze rasta kineske ekonomije nakon iznenadnog trgovinskog primirja između Vašingtona i Pekinga, što je doprinijelo i optimističnijim izgledima za rast kineske privrede i berzanske pokazatelje.

U ponedjeljak su Sjedinjene Američke Države i Kina postigle dogovor o privremenom obustavljanju većine carina na međusobne proizvode na period od 90 dana. Prema tom sporazumu, međusobne carine biće smanjene sa 125% na svega 10%.

Ovo predstavlja značajno smanjenje tenzija između dvije zemlje nakon uzajamnih mjera odmazde koje su uslijedile nakon “recipročnih” carina koje je 2. aprila uveo američki predsjednik Donald Tramp, što je tada navelo brojne banke da snize svoje prognoze rasta za Kinu.

Sada više institucija revidira svoje procjene za Kinu.

UBS je u bilješci objavljenoj kasno u ponedjeljak naveo da bi kineski BDP u 2025. mogao porasti na između 3,7% i 4%, u odnosu na raniji osnovni scenario od 3,4%, uz obrazloženje da bi deeskalacija trgovinskog sukoba mogla dovesti do „manjeg šoka“ za kineski ekonomski rast.

Morgan Stanley je takođe podigao svoje kratkoročne tromjesečne prognoze za kineski BDP zbog očekivanja da bi kompanije mogle pokušati ubrzati izvoz kako bi iskoristile niže carine.

„Iako su carine i dalje visoke, period suspenzije mogao bi dovesti do privremenog skoka isporuka i proizvodnje“, naveli su analitičari ove investicione banke u bilješci. Kineski BDP u drugom kvartalu mogao bi nadmašiti trenutnu procjenu od 4,5%, napisali su u izvještaju glavni kineski ekonomista banke Robin Xing i njegov tim.

Takođe, Xing i njegov tim sada očekuju da će rast u trećem kvartalu pokazati privremenu otpornost, s prognozom iznad 4%. Ranije je Morgan Stanley procjenjivao da bi rast mogao pasti na oko 4%.

ANZ Bank sada vidi potencijal da kineski BDP ove godine poraste iznad 4,2%, nakon što je australijska banka revidirala prognozu na 4,2% sa ranijih 4,8% u aprilu.

Slično tome, Natixis predviđa rast kineskog BDP-a od 4,5% ove godine, u odnosu na osnovni scenario od 4,2%, pod uslovom da dođe do proaktivnijih fiskalnih podsticaja i daljeg smanjenja carina. To dolazi nakon što je francuska banka početkom aprila smanjila svoju prognozu sa 4,7% na 4,2%.

Oprezni optimizam

Rast optimizma u pogledu ekonomskog rasta poboljšava i izglede za kineske akcije.

Nomura je unaprijedila svoju procjenu kineskih dionica na „taktički overweight“ i preusmjerila dio sredstava iz svog portfelja u Indiji ka Kini, navodi se u bilješci nakon trgovinskih pregovora.

Citi je podigao svoj cilj za Hang Seng indeks za 2%, na 25.000 do kraja godine, i očekuje da će indeks dostići 26.000 u prvoj polovini 2026.

Ipak, Citijev strateg za kineske dionice, Pierre Lau, naveo je da preferira domaće kineske kompanije koje nisu izložene carinskoj neizvjesnosti. Poboljšao je rejting potrošačkog sektora sa neutralnog na overweight. Lau je takođe istakao internetski i tehnološki sektor kao posebno obećavajuće.

„Vidimo atraktivnu nagradu za rizik u kineskim dionicama, a tržišna valuacija i dalje je niska“, kazao je glavni investicioni direktor Maybanka Eddy Loh, koji vidi potencijal u komunikacionim uslugama i nekim sektorima potrošačke potrošnje.

William Ma, glavni investicioni direktor kompanije GROW Investment Group, koji je inače optimista kada je riječ o Kini, vjeruje da je oporavak kineskih tržišta rezultat održive revalorizacije, posebno uz nedavna ublažavanja ekonomskih politika i podsticaje potrošnji koji bi mogli dodatno pogurati kinesku ekonomiju i tržišta.

Kineski indeks CSI 300 blago je porastao u utorak, nakon skoka od 1,6% dan ranije. Hang Seng indeks u Hong Kongu porastao je u ponedjeljak za skoro 3%, ali je u utorak zabilježio pad od 1,5%.

Neki analitičari upozoravaju da ne treba gajiti prevelika očekivanja jer bi ovo moglo biti samo taktičko kratkoročno jačanje dionica.

Iako su trgovinski pregovori između SAD-a i Kine završili bolje nego što su tržišta očekivala, dogovor je i dalje privremen i podložan je budućim promjenama, upozorio je Loh, prenosi Bankar.me sa portala seebiz.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije