Analize

Liberalizacija i uklanjanje barijera ključni prioriteti

Liberalizacija i uklanjanje barijera ključni prioriteti
Liberalizacija i uklanjanje barijera ključni prioriteti
Predrag Klincov

SARAJEVO, BANJALUKA - Liberalizacija usluga i uklanjanje administrativnih i svih drugih barijera u okviru zone slobodne trgovine CEFTA biće ključni prioriteti BiH u ovogodišnjem predsjedavanju tom regionalnom organizacijom, izjavio je danas Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Šarović je rekao da BiH preuzimanje "štafetne palice" CEFTA u 2013. treba da iskoristi za promociju trgovine, ali da to donosi i izazove koji se tiču predstojećeg izlaska Hrvatske iz CEFTA i ulaska u EU 1. jula.

Ocijenio je da se BiH od uspostave CEFTA sve više približava strateškom cilju da postane ravnopravan partner sa ostalim zemljama članicama, argumentujući to podacima da se pokrivenost uvoza izvozom od 50 odsto iz 2008. godine povećala na 70 odsto u 2011, da bi lani, ipak, pala na 65 odsto. On je rekao da je BiH tokom članstva u CEFTA ostvarila porast izvoza poljoprivrednih proizvoda za 13 odsto, dok je uvoz smanjen za sedam odsto.

"U ovoj godini biće održan niz susreta na različitim nivoima CEFTA zemalja, tako da će BiH, odnosno Sarajevo, biti centar regiona. Obezbijeđena su sredstva za predsjedavanje, a ovo je prilika i da zahvalimo Evropskoj komisiji, koja je kroz različite projekte i programe pomogla BiH u ovoj godini", izjavio je on.

Nemanja Vasić, predsjednik Udruženja mesoprerađivača RS i vlasnik preduzeća "Trivas" iz Prnjavora, kaže da bh. institucije u predstojećem periodu ne smiju dozvoliti da zbog ulaska Hrvatske u EU dogovorimo bilo kakve uvozne ustupke mimo ostalih zemalja CEFTA.

"Najpreče je da BiH zadrži zajedničko djelovanje s ostalim zemljama CEFTA prema Hrvatskoj i EU, odnosno ne daje koncesije za uvoz proizvoda koje neće davati druge države", kazao je Vasić.

On, takođe, ukazuje na potrebu utvrđivanja bilansa potreba tržišta BiH i kapaciteta domaćih proizvođača, prije svega u poljoprivredno-prehrambenom sektoru, kako bi mogli pravovremeno i adekvatno reagovati u slučaju pojave prekomjernog uvoza u cilju zaštite domaće proizvodnje.

Ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić rekao je da će BiH kao predsjedavajuća CEFTA biti u prilici da skrene pažnju na nepoštivanje tog sporazuma od susjednih zemalja, pogotovo Hrvatske i Srbije, kada su u pitanju necarinske i tehničke barijere.

"Ovo je i prilika da se skrene pažnja da nedovoljno koristimo mogućnosti CEFTA sporazuma u svim oblicima i vidovima saradnje, kako u oblasti trgovinske razmjene, tako i u oblasti intelektualnog vlasništva, zatim u području nabavki i, posebno, zajedničkog korištenja mogućnosti u vezi s priduživanjem EU", kazao je Hasić.

Privrednici su proteklih godina ukazivali da Hrvatska prema BiH ponajviše koristi tehničke barijere, zloupotrebljavajući svoj viši stepen usklađenosti s EU, dok u Srbiji dominiraju administrativne barijere, što za posljedicu u oba slučaja ima otežani plasman bh. proizvoda u te zemlje.

Barijere su najizraženije upravo u oblastima gdje smo i najkonkurentniji njihovim proizvođačima, prije svega agroindustrijskom sektoru. Kao najčešće necarinske prepreke ističu prekomjerna zadržavanja robe na graničnim prelazima, nepriznavanje nalaza, izvještaja i sertifikata o ispravnosti i kvalitetu naših proizvoda i upućivanje uzoraka svakog pakovanja robe na dugotrajne i preskupe kontrole.

Članice CEFTA, pored BiH, Srbije i Hrvatske, su Crna Gora, Makedonija, Kosovo-UNMIK i Moldavija.

Ulaganja hrvatskih firmi

Mirko Šarović je rekao da nakon 1. jula neće biti bescarinskog uvoza za Hrvatsku, zbog čega će njeni proizvodi poskupjeti na tržištu BiH, zbog čega očekuje da će hrvatske firme, poput "Dukata" i "Podravke", u BiH otvoriti pogone za već brendirane proizvode, pri čemu bi koristile domaću radnu snagu i bh. sirovine.

On je ponovio zabrinutost da do 1. jula oba granična prelaza sa Hrvatskom za transfer proizvoda biljnog i životinjskog porijekla Bijača i Gradiška neće biti u punoj funkciji, navodeći da na Bijači treba još izgraditi privremene saobraćajnice i objekte, a u Gradišci još dvije prilazne trake.

          

Najčitanije