SARAJEVO, BANJALUKA - Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH priprema nacrt verziju ugovora o slobodnoj trgovini između BiH i SAD, kojim bi stopa carine na proizvode bila nula odsto.
Ovo je u ponedjeljak rekao Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, poručivši da je nakon sjednice Savjeta ministara BiH ovo ministarstvo dobilo pozitivno mišljenje Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kao i Kancelarije za zakonodavstvo.
"Nadam se da će se odluka o ovome donositi na narednoj sjednici Savjeta ministara BiH. Ovaj korak bio bi veoma značajan i za investicioni ciklus u BiH, pogotovo jer bi zemlje koje nemaju ugovor o slobodnoj trgovini sa SAD poslovale preko BiH. Pokušavamo da obezbijedimo da proizvodi koji su iz BiH ne budu u carinskom režimu 35 odsto prilikom izvoza u SAD. Smatramo da bi bilo najisplativije za ekonomiju Republike Srpske i Federacije BiH da obezbijedimo ovu vrstu odnosa o slobodnoj trgovini", rekao je Košarac.
Istakao je da je, po usvajanju ove odluke, resorno ministarstvo nadležno za dijalog sa SAD.
"Odluka o ovom pitanju mogla bi da bude donesena početkom jula", kazao je Košarac.
Inače, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), u prva četiri mjeseca ove godine u Sjedinjene Američke Države plasirani su proizvodi za oko 104 miliona KM.
Sa druge strane, iz ove zemlje je u BiH došla roba za oko 30 miliona KM.
Pitali smo ekonomiste koliko je ovako nešto važno, posebno imajući u vidu to da je spoljnotrgovinska saradnja sa SAD pozitivna, a to imamo sa malim brojem zemalja.
Ekonomista Saša Stevanović smatra da je potrebno učiniti sve da se olakša situacija našim privrednicima.
"Ipak, treba naglasiti da se naši privrednici ne takmiče ravnopravno sa privrednicima iz drugih zemalja. Na primjer, privrednici iz SAD, iz Kine, iz Indije, iz velikih ekonomskih sistema, iza sebe imaju državni budžet. To se ogleda u deficitu koji države imaju i programima podrške privredi. Ako posmatramo ukupni ekonomski model SAD, ne možemo ne vidjeti deficit od 7% koji će se povećavati u narednom periodu do 9%. Nije ispravno posmatrati samo jedan segment, potrebna je šira slika. Svakako da koraci u izradi nacrta sporazuma predstavljaju korake shodno trendu. Svjedoci smo maksimalističkih zahtjeva i dalje najveće ekonomije SAD i to je početna pozicija za pregovore", kaže Stevanović.
Dodaje da su BiH i Balkan nebitni u svjetskoj trgovini i da imaju mali procenat učešća.
"BiH 0,1%, a Balkan oko 1,5%. Ipak, mislim da kvalitet koraka treba posmatrati time da li su na frekvenciji globalnog trenda. Trenutna dinamika je takva da, ako i dalje najveća ekonomija svijeta želi preispitivanje pozicija, za mali ekonomski sistem je da se prilagodi, da udovolji željama u ovom slučaju SAD, jer nema kapacitet da se ne prilagodi, a trenutni uvoz je takav da ne može ugroziti ozbiljnije ekonomski model BiH. Uvoz iz SAD je 0,5% ukupnog uvoza tako da je još na nivou statističke greške", naglasio je Stevanović.
Milenko Stanić, ekonomski analitičar, kaže da obim spoljnotrgovinske saradnje sa SAD nije bio veliki u prošlosti, pa ne treba očekivati da će se u budućnosti nešto promijeniti.
"Ovo je ipak jedna od rijetkih zemalja sa kojom imamo suficit u razmjeni. Ovakva ideja je pozitivna i moramo voditi računa da se radi o prvoj ekonomiji svijeta. Moramo dati pozitivne signale prema novoj administraciji SAD kako bi se njihovi investitori u većoj mjeri angažovali ovdje. Ono što možemo očekivati od njihovih investitora jeste da oni donose napredne tehnologije, informacione tehnologije, robotiku, koje nedostaju našoj privredi. Dolazak ovakvih investitora bi se svakako pozitivno odrazio na kretanje ukupne ekonomije i privrede, koja bi tada postala konkurentnija, te bi se stvorili uslovi da na tradicionalnim tržištima EU i susjednih zemalja pojačamo izvozne rezultate", naveo je Stanić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.