Analize

Šef firme koja je ukrala podatke korisnika FB: Zahvaljujući nama Tramp je pobijedio

Šef firme koja je ukrala podatke korisnika FB: Zahvaljujući nama Tramp je pobijedio
Foto: N.N. | Facebook sve dublje tone: Tajni snimci i dokazi

Skandal oko "Cambridge Analytica" i Facebooka dobija nove razmjere. Britanski "Kanal 4" tajno snimao suspendovanog generalnog direktora "Cambridge Analytica".

Niks je u reportaži, misleći da razgovara s novim klijentom, opisao razne načine na koje njegovi operativci utiču na rezultate izbora u korist svojih klijenata, od SAD-a do Kenije.

Posebno su zanimljivi dijelovi razgovorima u kojima Niks navodi da je njegova kompanija igrala odlučujuću ulogu u izbornoj kampanji američkog predsjednika Donalda Trampa 2016.

Ova televizija organizovala je "tajnu operaciju" u kojoj je snimala Niksa koji tvrdi da se sastao sa tadašnjim republikanskim kandidatom za predsjednika "puno puta" i da je njegova firma igrala glavnu ulogu u posljednjim mjesecima kampanje.

"Mi smo vršili sva istraživanja. Mi smo prikupljali sve podatke. Bavili smo se čitavom analitikom. Mi smo radili sve u vezi sa targetiranjem. Vodili smo digitalnu kampanju i oni su informacije za strategiju prikupljali na osnovu naših podataka", rekao je Niks novinarima britanske televizije na tajnom zadatku tokom sastanka sa njima u Londonu.

Prikupljanje podataka lično nadgledao Trampov šef kampanje

Džared Kušner, Trampov zet i viši savjetnik u Bijeloj kući, nadgledao je u kampanji digitalne operacije.

Neimenovani bivši savjetnik Trampa rekao je kako je upravo Kušner angažovao "Kembridž Analitika" kako bi pomogla njegovom svekru da pobijedi Hilari Klinton na izborima.

"Trampov šef kampanje Stiv Benon je bio taj koji je nadgledao operaciju prikupljanja podataka s Facebooka za profiliranje američkih glasača", tvrdi "zviždač" iz "KCambridge Analytice" Kristofer Vajli.

Benon je, navodno, odobrio milion dolara za tu operaciju 2014. godine, a za sada nije komentarisao ove tvrdnje.

Iako je prema američkom zakonu ilegalno da strani državljani doniraju ili troše novac u korist kandidata na američkim izborima, bivši član komisije za savezne izbore, republikanac Bredli Smit, smatra da korištenje usluga C"ambridge Analytica" od strane Trampove kampanje nije bilo ilegalno, "osim ako su pružali svoje usluge besplatno ili ispod tržišne cijene".

Niks suspendovan

Kako je AP prethodno prenio, upravni odbor kompanije "Cambridge Analytica" saopštio je da je suspendovao svog generalnog direktora Aleksandra Niksa dok se ne okonča puna i nezavisna istraga o njegovim akcijama.

"Niksovi komentari ne predstavljaju vrijednosti niti operacije firme, a njegova suspenzija odražava ozbiljnost s kojom gledamo na ovo kršenje", navodi se u saopštenju.

Suspenzija, kako se ističe, odmah stupa na snagu. Istovremeno, javni tužioci za Masačusets i Njujork poslali su danas pismo kompaniji Facebook u kojem traže informacije o ličnim podacima koji su završili u rukama analitičke kompanije "Cambridge Analytica", javlja Reuters pozivajući se na neimenovani izvor blizak ovom pitanju.

U pismu, upućenom u okviru zajedničke istrage dvije savezne američke države, traže se dokumenta o kršenju Facebookovih uslova pružanja usluga, kao i kopije svih komunikacija izmedju te kompanije i "Cambridge Analytica" i niz drugih materijala, navodi isti izvor.

Britanski poslanici su već pozvali generalnog direktora kompanije Facebook Marka Zakerberga da svjedoči pred parlamentarnim odborom o tom slučaju. Mediji navode da je politička kompanija na neprimjeren način dolazila do podataka sa popularne društvene mreže, a među klijentima te kompanije su i članovi predizbornog tima američkog predsjednika Donalda Trampa.

Kako se navodi, "Cambridge Analytica" je bez dozvole koristila podatke 50 miliona korisnika Facebooka radi izrade psiholoških profila kako bi glasačima ciljano bile slate reklame i priče.

Eksperti kažu da kompanija nije sama zloupotrebljavala podatke, i ukazuju na povezanost ovog slučaja s mogućim mješanjem u američke predsjedničke izbore 2016.

Robert Riči, direktor marketinga u "Blue Fountain Media", naveo je da marketinške kompanije već koriste slične tehnike profilisanja za prodaju proizvoda i usluga.

Ipak, on je istakao da je razlika u tome što je u aktuelnom slučaju riječ o upotrebi podataka za pokušaj uticanja na odluku glasača.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije