Razgovorom sa francuskom književnicom Sibil Grember i predstavljanjem njenog romana "Poslednja jedinka“, danas je u Francuskom institutu u Beogradu svečano otvorena manifestacija "Molijerovi dani“.
Roman koji je objavila izdavačka kuća "Čigoja“ u prevodu Novaka Golubovića, donosi potresnu priču o prijateljstvu između posljednjeg pingvina na sjevernoj hemisferi i člana naučne ekspedicije, osvjetljavajući složene odnose čovjeka, životinja i prirode.
Grember je istakla da je inspiraciju za roman pronašla u potrebi da ispriča priču o ugroženim vrstama, posebno o zaboravljenim životinjama koje su nestale u neposrednom dodiru sa čovjekom.
"Željela sam da pronađem životinju koja je živela u savremenom vremenu, u kojem su ljudi već počeli da liče na nas danas. Veliki pingvin, koji je izumro sredinom 19. vijeka, bio je moj izbor. U početku mi je bilo neobično da pišem o toj vrsti, djelovalo mi je pomalo neozbiljno, ali sam se emotivno vezala za njega, i to me je vodilo kroz pisanje", izjavila je Grember.
Govoreći o svom književnom razvoju, autorka je podsjetila da piše već 25 godina i naglasila da nastoji da uvijek traga za novim temama.
"Moja prva knjiga nije bila naročito uspješna, ali sam nastavila. Danas osjećam da su mi posljednja djela ipak bliža onome što želim da postignem", rekla je Grember.
Na otvaranju manifestacije prisutnima se obratio i direktor Francuskog instituta u Beogradu Stanislas Pjere, koji je podsjetio da će u okviru programa nastupiti i književnice Olivija Burdo i Lusil Gomez, čija djela otvaraju teme porodičnih odnosa i odrastanja.
"Velika mi je čast što sam četiri godine bio predstavnik Francuskog instituta u Srbiji. Ova zemlja ostaće mi veoma draga, a "Molijerovi dani" su manifestacija kojoj se posebno radujem", rekao je Pjere.
O utiscima koje je roman ostavio na čitaoce govorio je i novinar Branko Stanković, istakavši da ga je knjiga iznenadila snagom emocije.
"Priznajem da bih, da sam vidio naslov u knjižari, pomislio da je u pitanju stručna literatura. A onda me je roman već na prvim stranicama potpuno zaokupio. Posebno me je dirnuo način na koji autorka piše o ljubavi - bez velikih riječi, ali uz duboko razumijevanje da ni među ljudima ni među životinjama nema ljubavi bez žrtve", ocijenio je Stanković.
Knjiga je u Francuskoj ušla u finale za prestižne nagrade "Femina“ i "Renodo“, a nagrađena je i brojnim priznanjima, među kojima su „Moris Ženevua“ Francuske akademije, nagrade "30 miliona prijatelja“, "Fransoa Somer“ i "Žozef Kesel“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.